ABD DOST MU DÜŞMAN MI? « Bursa'da Meydan

11 Mayıs 2021 - 15:50

ABD DOST MU DÜŞMAN MI?

ABD DOST MU DÜŞMAN MI?
Son Güncelleme :

28 Şubat 2021 - 10:05

135 views
reklam
NATO’ da beraber olduğumuz müttefikimiz ABD’nin yaptıkları ister istemez insanın aklına şu soruyu getiriyor; ABD bize dost mu yoksa düşman mı?
Bu soruyu sormamızın birçok haklı nedeni var. Çünkü ABD tarafından Türkiye aleyhine yapılan işlerin haddi hesabı belli değil.
Sorsanız eski dost ve müttefikiz ama icraata baktığımızda hiç de öyle değilmış gibi bir manzara var.
***
Türkiye’nin uzun yıllardan beri başına bela olan bölücü PKK terör örgütü ve türevlerine her türlü yardımı yapan ABD’dir. Binlerce TIR dolusu silah ve mühimmat ABD tarafından bu terör örgütlerine verilmektedir. Ama baktığınız zaman sanki hiçbir şey olmamış gibi davranılmaktadır.
Irak ve Suriye’deki ABD varlığı da bizim aleyhimize faaliyette bulunmakta, bölgede bulunan teröristleri eğitmektedirler.
Türkiye’yi parçalamaya yönelik hareketler ABD tarafından desteklenmektedir.
Görünüşte müttefik ve dost olan Türkiye ABD’nin terör örgütlerine olan yardımı neticesinde maddi ve manevi büyük zararlara uğramıştır. Binlerce vatan evladı şehit olmuştur.
Türkiye NATO’ya karşı olan yükümlülüklerini yerine getirirken aynı sorululuk NATO ve onun hamisi ABD tarafından yerine getirilmemiştir.
Türkiye’nin cani terör örgütleri ile mücadelesinde devamlı yalnız bırakıldığını görüyoruz.
Diğer taraftan hain ve alçak Feto ABD’de barınmaktadır.
15 Temmuz 2016 darbe girişimi bilinmesini rağmen Feto’nun hâlen ABD’de tutulması ve Türkiye’ye teslim edilmemesini kim izah edebilir?
Üstelik 90 çuval klâsörün ABD’ye gönderilmesine rağmen ABD’nin Fetö’yü yargılamaması kabul edilir şey değildir.
İnsan ister istemez soruyor; demek ki bu darbe girişiminin arkasında da ABD var. Aksi halde ABD’nin Feto’yu yargılayıp Türkiye’ye iade etmesi gerekirdi.
Ama anlaşılan o ki; ABD’nin Feto’yu yargılamaya niyeti yok. Onu bırakın; gönderilen yüzlerce klâsörün kapağının bile açılmadığı anlaşılıyor.
Hani biz dosttuk.
Dostluk bir yana uluslararası suçluların iadesi anlaşması bile uygulanmamaktadır.
Bu şartlar altında iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi beklenemez.
Biz de diplomasi adı altında ABD’ye yüz vermekteyiz.
Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin gözardı edildiği bir dostluk ve müttefiklik kabul edilemez.
***
Yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkilerinin nasıl seyredeceği belli değildir. Umalım ki taç giyen baş akıllanır sözü gereğince ABD tarafından Türkiye’ye karşı daha reel bir politika uygulanır.
Bizim beklediğimiz; terör örgütleri olan PKK, PYD ve YPG’ye olan ABD desteğinin sona ermesi ve Feto’nun bir an önce Türkiye’ye iadesinin sağlanmasıdır.
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam