Ak Parti Bursa İl Başkanı Gürkan “Sorunların takipçisiyiz…” « Bursa'da Meydan

17 Nisan 2021 - 04:30

Ak Parti Bursa İl Başkanı Gürkan “Sorunların takipçisiyiz…”

Ak Parti Bursa İl Başkanı Gürkan “Sorunların takipçisiyiz…”
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 8:35

825 views
reklam

Uzun yıllar siyasetin içinde bulunan bir insana başarısının sırrının sorduklarında şu ifadeyi kullanmış..Doğru kararlar. . .

Herkesten farklı bu kararları nasıl aldığı sorulduğunda da tek kelime kullanmış…Tecrübe…

Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın görevden ayrılmasının ardında,Başkanlık koltuğuna oturan Davut Gürkan’dan bahsetmek istiyorum.İl Başkan yardımcılığı görevinin ardından Kızılay Bursa şube Başkanlığı yapan Davut Gürkan..

Bursa kamuoyu ve Ak parti camiası tarafından tanınan ve bilinen bir isim Davut Gürkan…İl Kongresinin ardından seçilerek Başkanlık koltuğuna oturan Ak parti İl Başkanı Davut Gürkan’la yapılan çalışmaları ve Bursa gündemini konuştuk..

Göreve gelir gelmez,partide oluşan küskünler ordusunu dağıtan Başkan Gürkan,Parti kurulduğu günden itibaren görev yapmış,İl ve ilçe Başkanları,eski milletvekilleri,eski Belediye Başkanlarıyla bir araya gelerek Ak Partinin önem verdiği “İstişare kültürünü” yeniden hayata geçirmesinin karşılığını görmeye başlamış.

Bunun en bariz örneğini İl Başkanlığında görmek mümkün.Başkanlık divanı üyelerinin tamamı görev başında…Partide ki sessizlik yerini hareketliliğe bırakmış..Parti yeniden hareketlilik kazanmış…

Bundan sonraki süreçte,muhalefetin salvoları karşısında sessiz kalınmayacağının en bariz örneğinin yaşadığı Ak Parti’de İl Başkanı Davut Gürkan’a  Ak partiyi ve Bursa’yı konuştuk..Zihinleri kurcalayan ve akıllarda kalan sorulara açıklık getirirken ard arda sorularımız yönelttik.

Sayın Başkan, bir önceki dönemde de Ak Parti İl Başkan yardımcısı olarak görev yaptınız. Dolayısıyla teşkilatçılık anlamında tecrübelisiniz bir deneyimiz var.Öncelikle o dönemi ve bugünlere gelişinizi değerlendirir misiniz?

Geçmiş dönemde Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. Her dönemin kendine has şartları var. Benim Tanıtım ve Medya Başkanı olduğum üç buçuk yıllık süreçte 5 seçim gördük ve 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık.Teşkilat çalışmalarının en yoğun olduğu dönemlerde görev yaptık. O dönemin bize ciddi oranda tecrübe kazandırdığına inanıyorum. Partiyi tanıma ve çalışma yöntemlerini öğrenme açısından o dönemin bize yol gösterdiğini düşünüyorum. Aktif siyaset yapmadığımız dönemde de şunu öğrendik: “Aktif siyasetin içinde olduğunuz dönemdeki çalışmalar kadar aktif siyasetin dışında olduğunuz dönemlerdeki duruşunuz da önemli.” AK Parti’de her dönemdeki sadakatiniz çok önemli. AK Parti bir dava hareketi. Aktif siyasetin dışına çıktığınızda parti teamüllerine uygun hareket etmezseniz,dava hareketine ters düşen eylemlerde bulunursanız yeniden bu kadrolarda yer alma şansınız kalmıyor.

Son dönemlerde AK Parti’den ayrılan bazı isimlerin yeni partiler kurup, AK Parti ile yol ayrımına gittiklerini gördük.Bu durum sizce AK Parti içinde kırılmalara ve motivasyon düşüklüğüne sebep oldu mu?

Partimizin bünyesindeyken duruşları ile ilgili sıkıntıları olanlar bu süreçte saflarını belli ettiler.Bu hareketleri, partimizin bünyesindeyken de dava için uğraşmadıklarını,niyetlerinin farklı olduğunu ve bir amaç doğrultusunda bu partide olduklarını gösterdiler.Bu da bizim için iyi bir gösterge oldu. Çabalarımıza her zaman samimiyet, gayret diyoruz. İşin içine şahsi çıkarlar katmadığımızı söylüyoruz ama her harekette olduğu gibi bizim davamızda da yol ayrımları yaşanabiliyor. Burada şunu sorarlar insana: “Siz aktif görevdeyken yaşandığını iddia ettiğiniz sorunları neden söylemediniz,neden dile getirmediniz de, partiden ayrıldıktan sonra, ‘Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkenin başından gitsin de ne olursa olsun, isterse ülke batsın!’ diyen bir zihniyetle işbirliğine girmeleri,içimizde oldukları dönemde ve sonrasında samimi olmadıklarını gösteriyor.

Biz şuna üzülüyoruz; Arkadaşımız dediğimiz, dost bildiğimiz insanlar davanın içerisindeyken, AK Parti bünyesinde çeşitli kademelerde görev yaparken itibar kazandılar.Kendilerini önce bu konuda sorgulamaları gerekiyor. Bir nefis muhasebesi yapmaları gerekiyor. Bazen yaptıkları eleştirilerde de kendileri ile tenakuza düşüyorlar. O zaman cesaretleri mi yoktu?

Şimdi destekçileri kim, kimden güç alıyorlar.Şu anda niyetleri ve arkalarındaki güç ortaya çıkmaya başladı.Gerçek yüzlerini ortaya çıkardıkları için onlara teşekkür ediyoruz.

Göreve başladığınız ilk günden bu yana geçmiş dönemlerde görev yapmış her kademeden teşkilat mensuplarıyla bir araya geliyorsunuz. Dışarıdan bakıldığında bu hareketiniz olumlu izlenim bırakıyor.Sanırım burada tecrübe ön plana çıkıyor.

Biz şu anda kendi iç muhasebemizi yapıyoruz. Partimizin kuruluşundan bu yana görev yapan her yönetim kurulumuzun şu anki yönetim kurulumuzda temsil edildiğini düşünüyorum.

Bu yönetim kurulumuz, bu kıstas göz önüne alınarak oluşturuldu. Önümüzdeki süreç, kolay bir süreç değil; 50+1’den bahsediyoruz. Bizim herkesi kucaklama mız gerekiyor. Her kademeden partimiz bünyesinde hizmet eden herkese açık olmamız, fikirlerine değer vermemiz lazım. Tecrübelerinden istifade ederek, yol almaya çalışıyoruz. Biz yüzde 34 ile iktidara geldiğimizde ortaya bir hedef koymuşuz; 50+1 demişiz. Bu ciddi bir hedeftir ve 19 yıllık bir iktidardan bahsediyoruz. Bu kolay bir süreç değildir. Teşkilatı diri tutarak, hep birlikte çalışmalıyız ve öyle de yapıyoruz.

İlçe Başkanları ve teşkilatlar siz göreve gelmeden önce belirlenen isimlerden oluşuyor. Bu durum çalışmalarınıza nasıl yansıyor…Sorun yaşıyor musunuz?

Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadık. Teşkilatlarımızı tek tek gezerek istişarelerde bulunuyoruz. Biz bir teşkilat partisiyiz.Teşkilat teamüllerini kurallarıyla uygulayan bir partiyiz. Nasıl ki göreve gelirken benim ismim belirlendiğinde detaylı değerlendirmeler yapıldıysa bu süreç ilçe başkanlarımız belirlenirken de aynı şekilde işledi. Bizimle birlikte kadın ve gençlik kollarımızın kongreleri yapıldı. Önümüzdeki hafta büyük kongremizi de yaptığımızda bu süreç tamamlanacak ve İnşallah hep birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Özellikle muhalefet kanadının Bursa gündemine taşıdığı Yunuseli meselesi var. Buranın akıbeti hakkında çeşitli söylentiler ortaya atılıyor.Ancak son söz söylenmedi. Burası hakkındaki son durum nedir?

Söz konusu yerin yani Yunuseli havaalanı nın bulunduğu bölgedeki arazinin mülkiyetinin tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda.Burada 50 dönümlük bir kısım askeriyeye ait. Muhalefet, elinde bilgi, belge olmadığı için burada boşa düşüyor. Buranın tasarruf hakkı henüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız o bölge ile ilgili tasarruf için niyetini belirlediğinde her şey ortaya çıkacak. Bu süreçten sonra bir yorum yapılabilir. Şu anda Büyükşehir Belediyemize devri gerçekleşmeyen bir yer için Belediyemiz fikir beyan edemez ve etmiyor da zaten. Biz de bu şehirde yaşıyoruz. Bursa mız için en doğrusunun yapılması için konunun takipçisiyiz.

-Yine muhalefet kanadının gündeme getirdiği Türk Telekom Bölge Müdürlüğü’nün kapatılıp, İzmir Bölge Müdürlüğüne bağlanması konusu vardı. Dün itibari ile konuya son noktayı koyduğunuz bilgisi ulaştı. Peki neler yaşandı?

Bu konuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gelen herhangi bir talimat yoktu. Muhalefet bu konuyu gündeme taşımaya çalışınca Genel Başkan Yardımcımız Sayın Efkan Ala ile istişare ettik. Sayın Genel Başkanımız, Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile kendileri görüştüler. Daha sonra da bizzat ben görüştüm Sayın Bakanımızla. Bakanımız, ‘Böyle bir tasarrufumuz yok. Bölge Müdürlüğümüz Bursa’da çalışmalarına devam ediyor.’ Dedi ve konuya son noktayı koydu.

Son olarak geçtiğimiz hafta Yenişehir Havaalanı’ndan üç ile seferlerin yeniden başlatılacağının müjdesini vermiştiniz.Bu seferlere yeni destinasyonlar eklenecek mi?

Yenişehir Havaalanı ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş ve Milletvekilimiz Sayın Mustafa Esgin ile birlikte Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı ve Anadolu Jet Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şamil Karakaş ile bir görüşme gerçekleştirdik. Daha önce en yüksek doluluk oranına ulaşan ilk üç il belirlendi ve Ramazan Bayramı öncesinde Erzurum, Muş ve Trabzon illerimize seferler başlayacak. Yaz aylarında seferlerin doluluk oranlarına göre kış aylarında da seferler devam edecek. Seferlerin doluluk oranlarına göre ilave destinasyonlar gelebilir. Gidişata göre Diyarbakır ve Gaziantep illerimize de seferler başlayabilir. Burada Hemşerilerimizin seferlerimize sahip çıkması önemli. Yeterli doluluk oranlarına ulaştığımızda başka illerimize de seferler başlayacaktır.

Teşekkürler kolay gelsin…

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam