Böceklere ilaç yolda! « Bursa'da Meydan

13 Ağustos 2022 - 06:42

Böceklere ilaç yolda!

Bazen gövdesi kocaman fakat içi boşalmış ve bu yüzden yıkılmış ulu çınarlar görürüz. Yüzlerce yıllık ömrü olan bu çınarları yere seren ne olabilir ki? Oysa nasıl heybetli görünürler…

Yıllardır süregelen toprak kaymaları mı, fırtınalar, seller mi bu çök

Böceklere ilaç yolda!
Son Güncelleme :

26 Mart 2014 - 10:12

30 views
reklam

Bazen gövdesi kocaman fakat içi boşalmış ve bu yüzden yıkılmış ulu çınarlar görürüz. Yüzlerce yıllık ömrü olan bu çınarları yere seren ne olabilir ki? Oysa nasıl heybetli görünürler…

Yıllardır süregelen toprak kaymaları mı, fırtınalar, seller mi bu çöküşün sebebi?

Göğe doğru salınıvermiş kocaman ağaçlar, bunların hepsine meydan okumuş ve dimdik ayakta kalmışlar da şimdi neden eğmişler başlarını?

O heybetli, mağrur gövdeleri çürüten, ufacık böceklerdir aslında. Gördüğümüzde küçümsediğimiz, iki tırnağımızın arasında tek bir hamleyle ezip yok edebileceğimiz o böcekler, koskoca ağacı içten içe yemiş ve bir gün yere serivermiştir! Tıpkı gözlerinizin önünde eriyen bir hasta, ya da nasıl geçtiğini anlamadığımız ömür gibi, bitip gitmiştir o devasa çınarlar.

Devlet de ulu bir çınardır ve böcekler her zaman gövdesinde konuçlanır. Kendi içinde birliği, otoriteyi sağlayamayan nice büyük devletlerin, bu asalakların oyunlarıyla yıkılıp gittiğini biliyoruz. Birlikten kuvvet doğacakken oysa, bu ikilikler; önce önemsiz görünen bölünmelere, sonra dağılmaya yol açar. Dağılmak ise felakettir, yok oluştur!

İşte Arap baharı adıyla tanıdığımız ve birbirini öldürmeye, kardeşi kardeşe kırdırmaya yol açan olaylar coğrafyası!

İşte aynı senaryoyu ülkemizde uygulamaya çalışan senaristlerin hain planları!

İşte içimizdeki böceklerin, bizi içten içe bitirme çabaları!

İşte birbirine düşürülmeye çalışılan, yurdumun güzel insanının çirkin kavgası!..

Tarihte her hareket hep bir kişinin ayağa kalkmasıyla başlamıştır. Bu adımla destanlar da yazılmıştır, kâbuslar da yaşanmıştır. Bu günler de adeta bir kâbustur. Baharı yaşadığımız şu zaman diliminde, kökten bir temizlik yapmak, bütünlüğümüz, kardeşliğimiz üzerine çöreklenen asalaklardan ve böceklerden komple temizlenmek vaktidir.

Evet; tarihte her hareket bir kişinin ayağa kalkmasıyla başlar. Fakat; o hareket çok başlı ejderhaya dönüştüğünde, gerekirse o başlar birer birer kesilip atılır.

Kalan sağlam adımlarla, gelecek yeniden ve daha berrak yarınlara hazırlanır…

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam

BENZER HABERLER

reklam