‘BUGÜN’ÜN ÖNEMİ.. « Bursa'da Meydan

3 Temmuz 2022 - 20:06

‘BUGÜN’ÜN ÖNEMİ..

‘BUGÜN’ÜN ÖNEMİ..
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2022 - 8:06

442 views
reklam

Bugün; 16 Mayıs..
Bugün, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın fiilen başlangıç günüdür..
O günleri anlatmak kitaplara sığmaz.
Özetlersek; bugün Mustafa Kemal, 16 Mayıs 1919’da 9. Ordu Müfettişi olarak İstanbul’dan Samsun’a ‘Bandırma’ vapuru ile hareket eder.
O günler öncesinde; Osmanlı İmparatorluğu, 1918 yılının sonlarına gelindiğinde I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılmış, Mondros Mütarekesi’ni imzalayarak dağılma sürecinin sonuna gelmiş bir devlet görünümündeydi.
Avrupa devletlerince “hasta adam” olarak nitelenen Osmanlı; imzaladığı ateşkes ile boğazların hakimiyetini, yeraltı kaynaklarının kullanım haklarını ve donanma ile ordu üzerindeki tüm emir haklarını İtilaf Devletleri’ne devretmişti.
İzmir Yunanlar, Adana Fransızlar, Antalya ve Konya İtalyanlar tarafından işgal edilmişti.
Bunların yanında Urfa, Maraş, Antep, Merzifon ve Samsun’a İngiliz askerleri çıkmış, İstanbul’da ise Kraliyet Donanması demirlemişti.
Padişah, itilaf devlerine karşı biçareydi, Anadolu’dan gelen feryatlara, haykırışlara sessizdi.
15 Mayıs’ta müfettişlik görevini kendisini İstanbul’dan uzaklaştırmak için verilmiş bir görev” olarak düşünen Mustafa Kemal Nutuk adlı eserinde şöyle demişti:
“Ortada bir avuç Türk’ün barındığı bir ata yurdu kalmıştı… Osmanlı Devleti, onun bağımsızlığı, padişah, halife, hükümet, bunların hepsi anlamını yitirmiş sözlerdi.. Baylar, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak…”
   Vapur, Mustafa Kemal ve 18 askerle beraber 16 Mayıs günü öğle üzeri İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkar. İşgalci İngiliz gemisi, Bandırma Vapuru’nu izlemeye başlar, ancak Karadeniz’e açıldıktan sonra fırtınalı havada izleri kaybeder.
Sert havada, dalgalı bir denizde güçlükle yol alan vapur 19 Mayıs 1919’da Samsun’a varır.
Ve, “Ulu önder” Mustafa Kemal, tarihe damga vuran, esaret, işgal altındaki Türk ulusunun kahramanlık destanını, özgürlük, tam bağımsızlık mücadelesini, Kurtuluş Savaşı’nı başlatır.
Bilmeyenlere kısaca hatırlatayım istedim.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam