Burkay’dan esnafa yeni destek çağrısı « Bursa'da Meydan

30 Eylül 2022 - 07:06

Burkay’dan esnafa yeni destek çağrısı

Burkay’dan esnafa yeni destek çağrısı
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2021 - 8:07

770 views

Açıkçası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “esnaf paket’i” adı altında çeşitli sektörler için açıklama yaptıktan sonra her ne kadar bir nefes olsa da, yeterli olmadığına dair kamuoyunda tepkiler var. Tam bu konu üzerine Burkay’ın açıklamaları denk geldi. Burkay: “İşletmelerimizi Hızla Ayağa Kaldıracak Yeni Desteklere İhtiyaç Var” ifadesini kullandı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “ticari hayatın normalleşmesine dönük desteklerin kritik nitelikte olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı hibe ve nefes kredisi, darboğazdaki işletmelerimize umut aşıladı. Salgın nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan firmalarımıza sunulacak yeni desteklerle işletmelerimizi hızla ayağa kaldırmalıyız. Bu nedenle yeni desteklere ihtiyacımız var.” dedi.

BTSO Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Turgay Güler, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile bir araya gelerek, sektörün taleplerini aktardı. Toplantının ardından konuşan Başkan Burkay, ’17 günlük tam kapanmanın ardından kademeli normalleşme sürecinin başladığına dikkat çekerek, “Pandeminin yıkıcı etkilerini sürdürdüğü bir dönemde iş dünyası olarak sunduğumuz birçok talep Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla karşılık buldu.’

Bu zor dönem de hibe ve nefes kredisi gibi dinamiklerin harekete geçirilmesi KOBİ’ler için büyük önem arz ettiğini ifade ederek, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete teşekkür etti. “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de tüm kaynaklarımız ve imkanlarımızla her zaman olduğu gibi üyelerimize destek vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Tahkim ve Arabulucuk Merkezi’nin çalışmaları doğrultusunda pandemi nedeniyle büyük zorluklarla mücadele eden işletmeler için pandeminin ortaya çıktığı ilk günlerde kira düzenlemesi konusunda yasa taslağı hazırladıklarını ve söz konusu çalışmayı Adalet Bakanlığı’na sunduklarını hatırlatan Başkan Burkay, şöyle devam etti: “Salgın tedbirleri kapsamında kapanan ve kısıtlı çalışan işletmelerimizin kira ödemeleri konusunda mücbir sebep külfetini taraflar arasına eşit şekilde bölen; kiralayan, kiracı ve devletin aynı oranda pay alacağı bir sistemin tüm taraflar açısından en makul çözüm yöntemi olacağına inanıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız yasa taslağı önerisinin gündeme alınmasını bekliyoruz.”  dedi.

2020 yılının Mart ayında başlayan ve etkileri halen devam eden COVID-19 salgını nedeniyle faaliyetlerini sınırlandıran ya da kapanmak zorunda kalan işletmelerin yükümlülüklerini yerine getiremediğine işaret eden İbrahim Burkay, “Bu kapsamda talebimiz vergi ve prim borçlarının silinmesidir. Diğer taraftan bankalar ile esnaf kefalet kooperatifleri kredilerinin yeniden yapılandırılması firmalarımıza rahat nefes aldıracaktır. Ciro kaybına göre en az 100 bin TL limitli, düşük faizli ve 1 yıl ödemesiz kredi sunulması da işletmelerimizin içinde bulundukları zorluklardan hızla kurtulmasına olanak sağlayacaktır.” diyerek tedbirlerin arttırılmasını istedi.

Pandeminin yeme-içme başta olmak üzere hizmet sektöründe kapatılan veya faaliyetleri kısıtlanan tüm işletmelerde ağır tahribatlara neden olduğunu ifade eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Öncelikli olarak kafe, restoran işletmelerimizin açık alanda servis yapabilecek şekilde açılması; otel ve düğün salonlarının ise açılma tarihlerinin ilan edilmesi sektörün faaliyetlerinin planlanması açısından öncelikli konular arasında yer almaktadır. Ayrıca turizm ve seyahat acentelerimiz ile eğitim sektörümüz için de özel desteklere ihtiyaç duyulmaktadır. Firmalarımızın Covid-19 tedbirleri kapsamında yeniden faaliyetlerine başlamaları, firmalarımızın mevcut sorunlarının derinleşmesini de engelleyecektir. Bu konunun da hızla çözüme kavuşturulması beklentilerimiz arasında. Bunun yanı sıra Esnaf ve Sanatlar Odası’na bağlı işletmelere sağlanan desteklerin benzer alanlarda faaliyet gösteren ticaret, sanayi odası üyesi firmalarımıza da sağlanması ekonomik ve toplumsal denge açısından önem arz etmektedir.” diye konuştu.

BTSO Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Turgay Güler de yeme-içme sektörünün pandeminin başından bu yana kapalı olduğuna dikkat çekerek, sektördeki firmaların salgın döneminde en fazla zarara uğrayan kesim olduğunu söyledi. Geride kalan 1,5 yıldan bu yana Türkiye’nin dört bir yanındaki sektör temsilcileriyle firmaların yaşadıkları sorunları, çözüm önerileriyle birlikte BTSO Yönetim Kurulu’na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve hükümete ilettiklerini belirten Güler, ”Gerek Odamız, gerekse de çatı kuruluşumuz TOBB, sektörümüz adına her türlü girişimde bulundular. Bu sayede birçok destek paketi hayata geçirildi. Yaptıkları çalışmalardan ötürü sektörümüz adına Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’a ve TOBB yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Ancak bugüne kadar açıklanan destekler, pandeminin işletmelerimiz üzerinde oluşturduğu olumsuzlukları karşılamaktan uzak kaldı. Bu noktada Başkanımızın da aktardığı ek destek taleplerimizin acil bir şeklide hayata geçirilmesini bekliyoruz.” dedi.

Bu çok önemli taleplerin hükümet yetkililerince değerlendirilmesini arzu ederiz yoksa seçim de bunun ciddi zararlarını görebilirler diye de hatırlatalım.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam