Erken öten horoz misali « Bursa'da Meydan

21 Ekim 2021 - 15:47

Erken öten horoz misali

Pek çok iş vardır, zamanından önce yapılan açıklamalar nedeniyle olması mümkün olmayan., Çünkü, her iki taraf iyi niyetli bile olsa, yapılacak olan işle ilgili erken yapılan açıklamalar yüzünden tehlikelerle, zorluklarla karşılaşılması mümkün.

Ülkemizd

Erken öten horoz misali
Son Güncelleme :

23 Haziran 2015 - 15:33

13 views
reklam

Pek çok iş vardır, zamanından önce yapılan açıklamalar nedeniyle olması mümkün olmayan., Çünkü, her iki taraf iyi niyetli bile olsa, yapılacak olan işle ilgili erken yapılan açıklamalar yüzünden tehlikelerle, zorluklarla karşılaşılması mümkün.

Ülkemizde, 7 haziran seçimleri yapıldı. Sonucunda TBMM oluşumuna göre koalisyon zorunluluğu çıktı.

Aslında seçenek çok. Azınlık hükümetleri kurulabilir.

En fazla oy toplayan AKP ve CHP arasında ortaklık kurulabilir.

Dış destekli geçici seçim hükümetleri kurulması kararı alınabilir.

Bütün bunların olmaması için sebep yok.

Olabilecek olanlarla ilgili çalışmalar ise zaten kendiliğinden yürüyor.

İşadamları, koalisyon sıkıntısının bir an önce çözümlenmesini bekliyor. Çünkü, piyasalar gerçekten zor ve güç günler yaşıyor.

Siyasette, yeni milletvekilleri bugün meclis kürsüsüne çıkıp yemin edecekler. İlk kez, mecliste milletvekili olduklarına dair çalışmalara katılacaklar.

İşte bu yemin töreni, yeni bir milat olacak.

Yeni koalisyonun yapısı için çalışmalar resmen başlamış olacak. Bugüne kadar siyasi dedikodu kazanlarını kaynatanların söyledikleri ve yaptıkları ile gerçek siyasetin temellerinin atılması arasındaki farkı işte o zaman idrak edeceğiz.

Ankara’da koalisyon beklentileri ile ilgili üç değişik seçenek var. Birincisi AK Parti’nin azınlık hükümeti kurması ve HDP ile CHP’nin bu iktidarı desteklemesi.

İkincisi Ak Parti ile CHP koalisyonu. Bu bazı medya kuruluşları tarafından ısıtılıp, şişme balon haline getirilmese de benim gözlemlediğim kadarıyla bu işin olmasına Ak Parti tabanı karşı. Çünkü, seçim meydanlarında söylemedik söz bırakmayan, halkı ucuz vaatlerle kandırmaya çalıştığına inandıkları CHP ile Ak Parti koalisyonunun, özellikle AK Parti’ye büyük zararı dokunacağına inanmışlar.

Halkın böyle bir koalisyonu istemediğini söyleyip duruyorlar.

Geriye kalan seçenekler arasındaki Ak Parti ile MHP’nin Milli Mutabakat ismi altında birleşip yapacakları ortak hükümet anlaşmasının uzun süreli belki de seçimlerin normal ve zamanında yapılacağı tarihe kadar Türkiye’yi idare edebilecek bir koalisyon hükümeti kurulabileceği düşüncesi hakim.

Bu görüşe, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkileri bulunan dış güçlerin de destek verebileceği konuşuluyor.

Her ne olursa olsun, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu siyasi tablodan yeni bir hükümetin çıkacağı ve siyasal belirsizlik yaşanmayacağı kesin.,

Nitekim, parti sözcüleri de konuşmaları yaparken bu tabloya dikkat çekmeye başladılar.

Erken öten horoz misali ortaya atılıp MHP lideri Devlet Bahçeli’ye başbakanlık teklifiyle koalisyona zorlamaya kalkışan CHP, siyasi otoriteler tarafından hata yapmakla eleştiriliyor.

Evet, CHP çok erken davrandı. Hani derler ya, dereyi görmeden paçaları sıvadı. İktidarı çantada keklik gibi gördü. Başbakanlık koltuğundan feragat edilmesi halinde MHP’nin hemen ortaya atılıp, olmayacak duaya amin diyeceği sanıldı.

Yanlış, taktik ve yanlış yapılan açıklamalar, ülkemizdeki siyasi sıkıntılara yol açsa da zaten seçimin sonuçlarından bugüne kadar söylendiği gibi MHP’nin DHP destekli bir koalisyonda yer almayacağı ve böyle bir hükümete destek vermeyeceğini bir kez daha açıklaması, bazı medya organlarının pompalamaya çalıştıkları CHP-MHP-HDP koalisyonun olmasının mümkün olmadığını dünya aleme duyurulmuş oldu.

Şimdi beklenti, AK Parti ile MHP’nin ortak noktalarda birleşip, Milli Mutabakat hükümeti kurması. Türkiye için en hayırlısı bu olabilir.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam

BENZER HABERLER

reklam