Her şeyi unuttuk…Afetleri de.. « Bursa'da Meydan

30 Eylül 2022 - 06:26

Her şeyi unuttuk…Afetleri de..

Her şeyi unuttuk…Afetleri de..
Son Güncelleme :

19 Ağustos 2022 - 7:15

421 views

Unutkan millet olduk…Geçmişte yaşanan acı tecrübeleri,zor günleri unuttuk…Enkazların altından günlerce çıkarılmayı bekleyen insanları unuttuk..

Dağılan aileleri,yetim kalan çocukları,yerle yeksan olan binaları unuttuk.Bundan tam 23 yıl önce 17 Ağustos saat 03.02’de meydana gelen Gölcük merkezli 7,4 şiddetindeki  depremi unuttuk.

Resmi rakamlara göre yıkılan 133 bin binayı, hayatını kaybeden 17 bin 480 İnsanımızı unuttuk.. Yine 2003 yılında Bingöl’de 2004 yılında Doğubayazıt’ta, 2010 yılında Elazığ’da 2011 yılında Van’da ve iki yıl önce tekrar meydana gelen Elazığ’da kaç kişinin öldüğünü hatırlayan var mı?

Yaşanan bu olaylar tazeliğini korurken,yazılı ve görsel medyadan ayrıca sosyal medyadan her türlü çalışmayı çanlı izlerken,üzüldük tepki gösterdik.Bir süre sonra o afetler sanki kendi merkezlerinde yaşanıyormuş gibi özelimize dönüp her şeyi unuttuk.

Tabloya bakıldığında,bu durumu ancak “Medyatik kültür” ifadeleriyle izah edebiliriz.Şimdi büyük olsun, küçük olsun bu türlü afetler de öncekiler gibi unutulacak…Yenileri olacak.Kayıplar yaşanacak,acılar çekilecek yine unutulacak!

Anlaşılan bir televizyon dizisi kadar ömrü olmayacak bu olayların..

Belki de tartışılması gereken bir konudur..Afetleri unutmalı mı,unutulmalı mı? Belki de EVET…Acıları bir çuvala koyup yaşadığımız sürece sırtımız da taşıyamayız.Zamanla ağır gelir yorar ve bitirir..

Esasen sorun bu değil…İnsan sosyal bir varlık olarak kendisine,çevresine ve içinde bulunduğu doğaya yabancılaşmamalı…Bugün bunun zirvesindeyiz..

Nedir yabancılaşmak?

Çevreye,diğer insan ve olaylara kayıtsız kalmaktır..Bencilleşmek,ötekileştirmek ve duyarsızlaştırma tır.Faydası olmayan,çıkarı olmayan hiçbir yerle bağlantı kurmamaktır.Kendi dünyasından başka dünya kurmamaktır.Başka acıları,duygu ve düşünceleri hissetmektir…Yaşadığımız olaylardan,her türlü afetten  ders çıkarmayışımızın temelinde bu anlayış oluşturuyor..

Bu ifadeler AFAD’da çalışma yapan Milsen Bölge Başkanı Hüseyin Kanza’ya ait..

Kanayan bir yaraya parmak bastı Hüseyin Kanza…Gerçekten yaşanacak bir felaket karşısında hazırlıklı mıyız..Çürük binalar içinde yaşayan insanlara yeniden mezar olur mu? Gölcükte Yalova’da olduğu gibi..

Bursa gibi bir şehirde tam bir koordinasyon sağlanabilecek mi? Yine bu süre de İnsanlara “Temel afet bilinci eğitimi” veriliyor mu?  (Bu sorulara cevap aramaya devam edeceğiz)

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum…Bırakın unutmayı “Ders” almıyoruz..Depreme hazır değiliz…Şehirler hazır değil…Vatandaşın hayatında “Afetler” hiç yok..

Varın gerisini siz düşünün…

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam