İhtiyaç sahiplerinin her daim yanındayız… « Bursa'da Meydan

19 Ağustos 2022 - 14:05

İhtiyaç sahiplerinin her daim yanındayız…

İhtiyaç sahiplerinin her daim yanındayız…
Son Güncelleme :

16 Kasım 2020 - 10:32

119 views
reklam

Yurt içinde ve yurt dışında yaşanan tüm afetlerde,yada sosyolojik gelişmeler sonrası yaşanan mağduriyetlerde her zaman taşın altına elini koyan Türk Kızılayını bu defa Bursa şube Yönetim Kurulu Başkanı Davut Gürkan’a sordum…
Türkiye’de kan organizasyonunu başarıyla yürüten Türk Kızılayının kimlere yardım ettiğini,kimlerin yardımlardan faydalanabileceğini, devletten destek alıp almadıklarını, ve daha fazlasını sorduğum Başkan Davut Gürkan,Kızılay’ın tüm mağdurların yanında olduğunu söyledi.
Devletten destek almayan Kızılayın tamamen yapılan bağışlarla,ve kira gelirleriyle sistemi yürüttüğünü ifade eden Başkan Gürkan’a Yönetim kurulu Başkanı yada yönetim kurulu üyelerinin Kızılay’dan maaş almadığını,hizmetlerin gönüllük esasına dayandığını,İnsanlara hizmet etmekten de büyük haz aldıklarını söyledi…
Kısa bir sohbetin ardından,söyleşimize geçtik..

Türk kızılayı Bursa şubesi çalışmalarında başlayarak,hemen ardından ikinci sorumuzu soralım…
Kızılay kimlere yardım elini uzatır…

Afet dönemi yardımlarımız var, bir de afet dönemi haricindeki yardımlarımız var. Türk Kızılay afet dönemlerinde tamamen gıda ve beslenmeden sorumlu. Afet organizasyonları tamamen AFAD’ın öncülüğünde ve liderliğinde oluyor. AFAD’ın görevlendirmesi ile biz gıda ve beslenme işini düzene soktuğumuzda barınma ihtiyacının karşılanması anlamında da çadırlarımızla, konteynırlarımızla AFAD’a destek oluyoruz.
Afet haricindeki yardımlarımız ise sosyal yardımlaşma kuruluşlarının bir kriteri var. Geliri kişi başına düşen bir miktarın altında kalan kişilere yardım ediyoruz. İhtiyaç sahipleri bizlere müracaat ettiğinde, bu muhtarlıklar aracılığıyla olabiliyor veya şubemiz ya da Bursa’daki diğer şubelerimiz aracılığıyla kayıtları alındıktan sonra bu müracaat sahiplerinin evlerine ziyarete gidiliyor. Ziyarete giden ekiplerimiz rapor tutuyor, raporlar yönetim kurullarına geliyor ve yönetim kurulundan da ailenin durumuna göre gıda – erzak yardımı, kıyafet veya nakit yardımlarında bulunabiliyoruz.
Bunun haricinde de nitelikli örneğin yangından çıkmış, sel felaketini geçirmiş, mağdur durumda olan ailelere de ekstra yardımlarda bulunabiliyoruz.

Yeni yönetimle birlikte Kızılay Bursa şubesi olarak Bursa ekseninde nasıl bir çalışma başlattınız?

30 Temmuz 2018 tarihinde  göreve başladık yönetim kurulu olarak. 23 Şubat 2019 tarihinde de il kongresini yaparak görevimize devam ettik. Yönetim kurulumuz başkan dahil 11 kişiden oluşuyor. Bir tane de denetçimiz var.

Vatandaşın Kızılay’a bakış açısını değerlendirir misiniz…

Vatandaşımızın Türk Kızılay’a karşı son derece değerli bir bakış açısı var. Biz bunu İzmir’deki depremin ardından yaptığımız ziyaretlerde de gördük ve bu ilgi bizi çok mutlu etti.

Van depremi,Elazığ depreminin ardından İzmir Depreminde de Kızılayı gördük.Bursa şubesi burada görev aldımı?

Bizim Türkiye genelinde 10 tane afet koordinasyon merkezimiz var. Bunun yanı sıra 25 tane de yerel afet merkezimiz var. Yerel afet merkezlerimizden bir tanesi de Bursamızdır. Elazığ, Van ve İzmir’de yaşanılan depremlerde olduğu gibi deprem bildirimi geldiği an en yakın afet merkezimiz koordinasyona başlar. İzmir depreminde depremin 20 dakika ardından ekiplerimiz sahadaydı. Deprem zamanlarında afet merkezimiz komşu illerden en yakın ekiplerimiz oraya konuşlanıyorlar. Daha sonra da genel merkezimiz tarafından görevlendirilen Türk Kızılay gönüllüleri bölgeye sevk ediliyor. Yalnızca İzmir depreminde sahada 2500’e yakın gönüllümüz çalıştı. Profesyoneller haricinde. Depremin başladığı andan itibaren sahaya baktığımızda beslenme ve barınma çalışmalarımızın yanı sıra 2100 civarı çadır kurmuşuz.İzmir’de sahada 443 Kızılay personelimiz, 92 şube görevlimiz çalışmış. 2100 civarı çadır kurmuşuz. 5 tane mobil aracımız 6 tane ikram aracımız, 8 tane de öncü haberleşme aracımız sahada faaliyet gösterdi. Yalnızca gıda ve beslenme değil aynı zamanda haberleşme desteği veren ekip araçlarımız mevcut bizim.

Pandemi sürecinde Kızılay’ın katkısı ne oldu?

Pandemi sürecinde, süreç başladığından itibaren sahada bir çok işsiz kalan insan oldu. İhtiyaç sahibi sayısı arttı. Öncelikle gıda ve erzak dağıtımı çalışmalarımızla başladık. Süreç boyunca 27 bin civarında aileye ulaşıldı. Gıda-erzak, hijyen malzemesi ve nakit yardımları yaptık.

Yardım yaparken kıstas neydi..Nasıl tespit yaptınız?

Burada bizim SOYBİS inceleme yetkimiz var. Kişisel verileri koruma kanununa uygun bir şekilde müracaat eden kişilerin incelemeleri yapıldı ve bununla beraber temsilcilik veya şubelerimiz olmayan yerlerde Valiliğimiz bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Gruplarımızla beraber kaymakamlık larımızla görüşerek, onların koordinesinde bu yardımları gerçekleştirdik. Türk Kızılay’ın en önemli özelliği, gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup onlara yardım etmektir.

“Kızılaya gönüllü olmak” için  insanların ne yapması gerekiyor.Nasıl Gönüllü oluyorlar..

Kızılay gönüllüsü olmak ve faaliyetlerimizde bizlere yardımcı olmak isteyenler şubelerimize müracaat ettiğinde, bizim gençlik kollarımız, kadın kollarımız ve gönüllü gruplarımız var. Biz müracaat etmek isteyenleri buralara yönlendirip kısa bir eğitim veriyoruz. Çalışmalarımıza refakat edip kısa bir eğitim gördükten sonra Kızılay gönüllüsü oluyor ve bizimle birlikte sahaya çıkıyorlar.

Kızılaya kimler üye olabilir?
Türk Kızılayı misyon ve vizyonuna sahip olan herkes gönüllü veya üye olabilir.

Kızılaya bağış yapmak isteyenler nasıl bir prosedürle karşılaşıyorlar?

Kızılaya bağış yapmak isteyenler için isterlerse şubelerimize gelerek makbuz karşılığında, isterlerse ya da www.kizilaybursa.org.tr adresimize girdiklerinde oradaki internet veya banka havaleleri ile veya telefon açtıklarında ekip gönderiyoruz, makbuz karşılığında ayni veya nakdi farketmez her türlü yardımı kabul ediyoruz.

Bir çok insan kan vermek istiyor,yada istemiyor.Ancak kan ihtiyacı olanlar Kızılayın kapısını çalıyor.Süreç nasıl işliyor..

Kan bağışı ile ilgili olarak Türkiye’de 18 tane bölge müdürlüğümüz var. Güney Marmara Bölge Müdürlüğümüz Bursa’da bulunuyor. Bursa haricinde Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’ya bakıyoruz. 67 tane hastanenin kan ihtiyacını bölge müdürlüğümüz karşılıyor. Türk Kızılayı, Türkiye genelinin kan bağış organizasyonunun yüzde 97’sini karşılıyor.
Kan bağışı yapmak isteyenler, Bursamızda Heykel’de tarihi belediye binasının karşısındaki kan bağış merkezimizde, Fomara yada Kent Meydanı’ndaki, mobil araçlarımıza veya Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürlüğümüzde kan bağışına bulunabiliyorlar. Bunun haricinde de iki mobil aracımız her gün iki ilçeye giderek kan bağışı kabul ediyorlar.,

Toplanan kanlar sadece Bursa’daki hastanelerde mi kullanılıyor..

Toplanan kanlarımızı yalnızca bölgemizde değil Türkiye’nin neresinde ihtiyaç varsa direk oraya gönderebiliyoruz. Bu durum immün plazma için de aynı.
Covit pozitif olmuş bir kişinin iyileşerek herhangi bir semptomu kalmamasından 28 gün sonra kan merkezindeki doktorlarımızın onayı halinde immün plazma bağışçısı olabiliyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın bildirmiş olduğu isim listesi geldikten sonra bunun organizasyonunu Kızılay yapıyor. Bu organizasyonu Kızılay gerçekleştiriyor.

Devletten yardım alıyormusunuz?

Türk Kızılay’ın en önemli özelliği yapmış olduğu yardım ve faaliyetlerini tamamen bağışçılarının yardımları ile yapan bir kuruluş. Devletten herhangi bir bağış almadan biz çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Türkiye’nin en iyi bağış alan kurumlarından bir tanesi Türk Kızılay Bursa Şubesi. Bu anlamda son iki yılın Türkiye birincisiyiz. Bu anlamda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere, bizlere destek veren sanayicilerimize teşekkür ediyoruz. Biz tamamen bağışçılarımızın bizlere yapmış oldukları yardımlara bağlıyız.

Türk Kızılayı dünyanın dört bir tarafında…Organizasyonları Genel merkez mi yapıyor,siz nasıl katkı sağlıyorsunuz?

Türk Kızılay’ın 15 ülkede delegasyonu var. 70’ten fazla ülkede bizzat yardım faaliyeti, 150’en fazla ülkeye de yardım desteği var. Bunun en son örneği de Azerbaycan’dır. Azerbaycan’da işgalden kurtarılan bölgelere Türk Kızılayımız 15 TIR yardım malzemesi gönderdi.
Kızılayın en önemli özelliği bağışların hep bir şarta bağlı olmasıdır. Biz bu şartlara bağlı kalmak kaydıyla bağışçımız yardımının hangi ülkeye gitmesini istiyorsa oraya göndeririz.

Kalıcı gelirleriniz varmı? Zor şartlardaki vatandaşa yardıma koşan kızılaya yardım geliyor mu? Yada yardımların finansmanını devletmi sağlıyor?

Bursa’da bizim haricimizde 6 şube ve 4 tane de temsilciliğimiz var. Bursa Şube olarak 2019 ve 2020 yılında en fazla kurban vekaleti alan şube olduk. 2019 yılında Türkiye genelinde faaliyet gösteren Kızılay Şubeleri arasında performans birincisi olduk. 2018-2019 yılları arasında da Türkiye’de en fazla ilkyardım eğitimi veren şube olduk. Yine son iki yıldır da ilk yardım eğitiminden Türk Kızılaya en fazla gelir sağlayan şube olduk.

Kızılay Bursa şube Başkanı olarak siz ve yönetim maaş alıyormusunuz? Yada ne kadar maaş alıyorsunuz?

Bizim burada başkan dahil yönetim kurullarının hepsi fahridir. Türk Kızılay’ın Türkiye çapında 10.800 profesyonel çalışanı var. Bu profesyonel çalışanlar dışında yönetimler kesinlikle maaş almazlar. Kızılay’ın yönetim kurullarında görev yapanların birinci dereceden akrabaları dahil herhangi bir menfaat sağlayan faaliyette bulunamaz.Personel alımı, gayrimenkullerin kullanımı ve kiralanması dahil genel merkezin onayı ile gerçekleşir.
Kolay gelsin…
O zaman günün anısına bir hatıra fotoğrafı…

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam