Yıldırım’da Büyük Değişim « Bursa'da Meydan

11 Ağustos 2022 - 18:35

Yıldırım’da Büyük Değişim

Yıllar boyunca çeşitli coğrafyalardan göç alan Bursa’nın bu anlamda başı çeken ilçesi Yıldırım olmuştu. Farklı gelenek ve kültür gruplarının iç içe yaşadığı Yıldırım’da haliyle birçok zorluk çekti.

Hatta çekmeye de devam ediyor.

Kaçak yapılaşma, ken

Yıldırım’da Büyük Değişim
Son Güncelleme :

24 Kasım 2014 - 10:39

32 views
reklam

Yıllar boyunca çeşitli coğrafyalardan göç alan Bursa’nın bu anlamda başı çeken ilçesi Yıldırım olmuştu. Farklı gelenek ve kültür gruplarının iç içe yaşadığı Yıldırım’da haliyle birçok zorluk çekti.

Hatta çekmeye de devam ediyor.

Kaçak yapılaşma, kent bilincinin olmayışı, sosyal ve kültürel yaşamdaki sorunlar başta olmak üzere birçok sorun Yıldırım’ın yakasından bir türlü düşmedi.

Türkiye’nin en yoğun insan nüfusunun yaşadığı ilçelerinden biri olan Yıldırım’da bugüne kadar görev alan belediye başkanları da bu sorunlarla bir şekilde mücadele etse de nihai sonuca ulaşanı henüz olmadı. Aslına bakarsanız Yıldırım’daki sorunların başlıca nedeni; bölgede yaşayan halkın Yıldırım’ın gerçek değerini bilmemesinden kaynaklanıyor.

Değeri halk tarafından bilinmeyen Yıldırım’da algı yönetimi de bir türlü oluşturulamadığı için, bu bölgenin halkı “Yıldırım’dan bir şey olmaz” zihniyetiyle yıllarca yaşadı. Ancak bu zihniyet son dönemde kırılmaya başladı. Hem de oldukça hızlı bir şekilde. Bu değişimin mimarı da; şüphesiz Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali…

Başkan Edebali, göreve geldiği günden bu yana Yıldırım’ın hiçte alışık olmadığı şeyler yapıyor. Klasik belediyecilik anlayışı dışında aynı zamanda bir sisteminde alt yapısını kuruyor ve bir zihniyet dönüşümüne zemin hazırlıyor. 29 Ekim’de gerçekleştirdiği “Cumhuriyet yürüyüşü” bir anlamda bu dönüşümün en somut göstergelerinden biri…

Yıllarca Nilüfer Belediyesi ile özdeşleşen Cumhuriyet yürüyüşlerinin bu yıl ilk kez Yıldırım’da yapılıyor oluşu tabir-i caizse Yıldırım için bir devrim. Bu anlamda Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve ekibini kutlamak gerekiyor.

YILDIRIM SPORUN YENİ ADRESİ OLUR MU?

Yıldırım Belediyesi, spor ile ilgili faaliyetler için “sporun yeni merkezi” sloganı ile yola çıkmıştı.

Bugüne kadar imza attıkları sportif projeler de, Başkan Edebali ve ekibinin doğru yolda olduklarını bizlere gösterdi. Son olarak açtıkları geleneksel Türk okçuluğu ve modern olimpiyat okçuluğu okulları birçok belediyeye örnek olacak türden diyebilirim.

Gençlere sporu sevdirecek projeler, bu ve bunun gibi projelerdir. Aksi halde bu gidişle yakın gelecekte müsabakalara göndermek için sporcu bulamayacağız. Neyse ki Yıldırım belediyesi bu anlamda kıvılcımı yaktı ve bir adım attı. Kim bilir belki yıllardır imrenerek izlediğimiz olimpiyatlarda mücadele edebilecek yeni şampiyonlar Yıldırım’dan çıkar…

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam

BENZER HABERLER

reklam