ABD SEÇİMLERİNİN ARDINDAN « Bursa'da Meydan

1 Temmuz 2022 - 08:14

ABD SEÇİMLERİNİN ARDINDAN

ABD SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
Son Güncelleme :

06 Kasım 2020 - 10:08

50 views
reklam

Dünyanın bir numaralı süper gücü olarak kabul edilen ABD’de yapılan başkanlık seçimleri bütün dünyanın ilgisini çekti.
Bilindiği gibi ABD seçimleri eskiden beri renkli geçer. Ancak son zamanlarda ABD seçimlerine şiddet de karışıyor ve demokratik anlayışı zedeliyor.
Özgürlükler ülkesi olarak bilinen ABD’de maalesef örnek bir seçim yapılamıyor. Adayların taraftarları seçim sonuçlarına rıza göstermeyip çatişıyorlar ve ortalığı yıkıp yakıyorlar.
***
Düşünebiliyor musunuz Türkiye’ye söz söyleyenlere, Türkiye’yi demokratik bir ülke olarak görmeyenlere ne demeli?
Onlar önce kendi ülkelerindeki anarşiye baksınlar.
Cadde ve sokaklarda meydana gelen gösteriler normal özgürlük anlayişınin ötesine geçmektedir. Aday taraftarlarının çatışmaları karşısında polis sert müdahalelerde bulunmak zorunda kalmaktadır. Televizyonlarda görmekteyiz ki ABD’deki çatışmaları demokrasi çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir.
Her iki adayın taraftarları da daha seçimlerden önce çatışmada kullanacakları malzemeleri hazırlamaktadır. Beyaz Saray’ın önünde yuvalanan göstericilere diğer şehirlerdeki göstericiler de eşlik etmektedir.
ABD’de seçimler demek bir yerde kesinlikle çatışma demektir.
Türkiye’de hiçbir zaman seçimlerde çatışma ve arbede çıkmamıştır. Türkiye ABD’ye nazaran çok daha demokratik bir ülkedir. Ülkemizin kıymetini bilmeliyiz. 
Diğer taraftan ABD seçimleri için ” karakolda biter” sözü de boşuna söylenmemiştir. 
Çünkü seçimi kim kazanırsa kazansın diğer aday kesinlikle sonuçlara itiraz edip anayasa mahkemesine gitmektedir. Hatta bu nedenle bu seçimler için Biden’ın 600 avukat tuttuğu, Trump’ın ise 30 milyon dolar mahkeme masrafları için para ayırdığını biliyoruz. 
Seçimler daha bitmeden adayların kazandıklarını ilân etmeleri de karşılaşılan olaylardan birisidir. ABD seçimleri demek manipülasyon demektir.
Genellikle araştırma şirketleri manipulasyona yönelik olarak faaliyette bulunmaktadırlar. Geçtiğimiz seçimlerde de Hilary Clinton’un kazandığını açıklamışlar ama Trump kazanmıştı.
***
ABD seçimlerinin ardından baktığımızda önemli olan Türkiye ile ilgili olan ABD’nin siyasetinin değişip değişmeyeceği. Ancak taç giyen baş uslanır denmiştir. Bu yazıyı sonuçlar kesin olarak belli olmadan yazıyorum. Kim kazanırsa kazansın Türkiye ile olan diplomatik ilişkilerin önemli ölçüde değişeceğini düşünmüyorum.
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam