Ali Babacan'ın partisi tutar mı? « Bursa'da Meydan

11 Ağustos 2022 - 17:22

Ali Babacan'ın partisi tutar mı?

Ali Babacan'ın partisi tutar mı?
Son Güncelleme :

29 Kasım 2019 - 9:15

43 views
reklam

28 Şubat sonrası Türkiye’deki siyasi bir krizin ardından yeni bir siyasi oluşum ile birlikte 34 yaşında milletvekili olup 35 yaşında bakan olan bir isimdi babacan.
Babacan, AK Parti’den neden ayrıldığına şöyle cevap veriyor?:
“2001 yılında önce insan diyorduk,evrensel değerlerimiz olan insan hakları, demokrasi kavramı çok önemliydi,
Hukukun üstünlüğünü örselenmiş olduğundan,bu değerlerin yeniden yapılanması adına AK Partiyi kurduk.
Ancak uygulamalar ile yola çıkış değerleri farklılık göstermeye başladı.2011 de başlayıp 2012 yılında hızlandı.Düzeltmek için çaba göstermemize rağmen olmadığını gördük.” Dedi.
Sadece değerler mi?
Hayır.
“İlkeler; şeffaflik hesap verilebilirlik,kararların istişare sonucu alınması, yerinden güçlü olması,kurumların güçlü olması,kural bazlı yönetim alınan kararların kural silsilesine dayandırılması ilkesi.”
“2007 Anayasa değişikliği olağan hal uygulaması  dönemi referandum kampanyalarına katılmadım,başkanlık sistemi kurgulanırken; başkanlık sistemi gelecek koalisyonlar bitecek sloganına rağmen çeşitli ittifaklar yapılarak seçime gidilmesi bir tezattı.” Dedi.

Peki Abdullah Gül bu harekette var mı?
Her zamanki gibi korkaklığı burada da harekete geçti ve dışardan destekliyormuş her tarafın desteklese ne olur ki?
Yeni Siyasi Parti’nin tabanı kim?
Farklı görüşlerden tüm insanlar.Geniş kesimlerin mütabakat kuracağı ittifak şeklinde bir oluşum olacak.
“İtiffaklar zaman içerisinde değişebilir” isimler hususunda ise zaman içinde belli olacak.Eski bakanlardan Sadullah Ergün ve Beşir Atalay’a kamuoyu’nun olumsuz duruşu var Nihat Ergün için ise pozitif düşünceler hakim.
Parti ne zaman kurulacak?
Aralık sonu parti tüzel kişiliği bitirilecek.
Proje süreci Ocak ayı itibariyle başlayacak çünkü “Türkiye’nin yakıcı sorunları var” diyor Babacan.
Teşkilatlanma sürecinden ziyade pozitif düşünceler hakim somut konular çalışılıyor dedi diğeri (teşkilatlar konusu)rahat havası estirdi…
Babacan, “Yakıcı” ifadesini kullanınca bana da hiç yabancı gelmedi.
Bursa siyaseti açısından hem de bakanlık düzeyinde bilgi birikime sahip eski Ak parti  il başkanı Sedat Yalçın’ın , 29 Ekim cumhuriyet bayramı mesajında, “Türkiye yakıcı meselelerle uğraşıyor” şeklinde iktidarın işinin çok zor olduğunu, destekleyici bir metin de “yakıcı” ifadesini kullanmıştı sadece dikkatimi çekti herhangi birşey bilmiyorum.
Siyasette hedef nedir?
Önce insan.
Kuruculuk teklif edilen kimse yok.Parti içi demokrasi çalışacak.
İl başkanlığı teklif edilen kimse yok çünkü parti yetkili kurulu oluşturulup o kurul istişare ile isim belirleyecek, yoksa Ali Babacan, “ben belirlemiş olurum”dedi.
“Ahmet Davutoğlu il başkanlarını kendi belirlemiş oldu haliyle farklı bir metot ile davutoğlundan daha geç başlamamıza rağmen iyi bir yol aldığını ifade ederek Davutoğlu’nuda eleştirmiş oldu.”
Teke Tek programıni canlı izleyemedim you tube açarak 46 dakika içinde çıkardığım konu başlıkları bunlar, en son Türkiye de belirli bir derece almış gençler ile buluşma anını aktarıyordu yarın ona devam edip partinin başarıli olup olmayacağı kanaatimi paylaşmak istedim.
Bu bölümde “önce insan” ile başlayan iyi bir üslup ile konuların aktarılması idi ben de zaten başlıkları yazdım siz de o başlıklardan kanaat edinirsiniz umarım.
İkinci bölümde buluşmak umudu ile..
En güzel cümle ilave edelim.
Yola kimler ile yürüyeceksiniz?
“Siyasi itibarı olan herkes” ilginç bir cümle…
Umarım…!
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam