Alinur Aktaş ve Bursa « Bursa'da Meydan

1 Temmuz 2022 - 08:25

Alinur Aktaş ve Bursa

Alinur Aktaş ve Bursa
Son Güncelleme :

17 Ekim 2018 - 9:36

30 views
reklam

Pazartesi günü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın daveti üzerine makamında çok sıcak ve samimi sohbetimiz oldu.
Kendisini İnegöl Belediye Başkanlığı döneminden bu yana tanırım, en önemli özelliği içimizden biri olmasıdır.
İnegöl Belediye Başkanlığından, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına geçiş serüvenine biraz gözatalım.
Bursa Büyükşehir Belediyesi eski başkanlardan Recep Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanlığı dönemi, para yönetimi dışında çok beğendiğimi yazarsam kendimi aldatmamış olurum.
‘Para yönetimi’ ifadesini kullandım. Aslında en önemli mesele olsa da yapılan diğer işleride hiçe saymamak adına belki de bu ifadeyi kullandım.
Tabi para yönetimi meselesi de Mustafa Dündar’a kalmıştı ve tam 5 yıl Altepe’nin borcunu ödemiş oldu. Üstüne de yeni döneme hazırlanıp tekrar başkan seçildi.
Tabi o dönem için Sedat Yalçın ismini es geçersek haksızlık etmiş oluruz. Çünkü Yalçın, ‘Bursa’nın 2023 Vizyonu’ adlı bir eser ortaya çıkararak Bursa adına nelerin yapılacağını kamuoyu ile paylaşmış, üstüne bir de haksızlığa uğramıştı.
Ve zaman Sedat Yalçın’ı haklı çıkardı, çünkü Bursa 5 milyar TL borçlandırılmıştı.
Bütün bu olan bitenden sonra kocaman bir yükü sırtlayacak bir isim gerekliydi ve bu kadar borcu ödeyecek, yatırım planlamalarına devam edecek..
Çünkü yerel seçim yaklaşıyor, halk bahane dinlemez.
Derken 3 Kasım 2017 tarihinde Ankara’nın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevlendirdiği Alinur Aktaş işin başına geçti.
Bursa bu kadar haksızlığa uğramış ve buna sebep olanları tarih bir yere not ettikten sonra bunun hesabını yüce Allah soracak, diyerek devam edelim.
Bursa halkı tabi bu kadar yaşanan olaydan sonra Alinur Aktaş için hep pozitif düşündü ve bugünde aynı şeyler geçerli. Batık bir kentin tekrar ayağa kaldırmak için Aktaş’ın neler yapabileceğini hep merak ediyorduk..
Bana göre burada en önemli mesele Ankara’dır.
Değerli büyüklerimiz Aktaş’ı göreve getirirken altyapısını oluşturdu mu?
Asla…!
Türkiye’nin dördüncü büyük kenti Bursa ve karmakarışık bir vaziyet almış bu kentte ani bir manevra yapacak hiçbir altyapınız yok.
Tasarruf tedbirleri, bazı öncelikli olmayan israfa yönelik yatırımların durudurulması ana başlıklar oldu.
Tabi trafik felç olmuş durumda. Bir anda koskoca kente alternatif ana yollar yapma şansınız yok. ‘Ufak dokunuş’ adı altında trafiğe nefes aldırma hamlesi, fakat bunlarda tabiki aspirin etkisi gösterdi.  Alinur Aktaş’ın en büyük avantajı, Bursalılar onun herşeyi kucağında bulduğu için hiç bir olumsuzluğu ona mal etmiyor, ancak şimdilik. Yani ‘Teflon başkan’ diye biliriz.
Alinur Aktaş için para yönetimi konusunda beğendiğimi yazabilirim. Benim için ortak aklın düşündüğü en önemli meselede ‘Para Yönetimi’ meselesidir.
Para yönetiminde başarılı olan diğer konularda da başarılı olur.
Türkiye’deki belediyelere bir bakın, anlarsınız..
Kocaeli gibi bir kent Türkiye’nin en çok borçlu kenti seçildi. Eğitimcinin ne işi olur belediyecilikte. Hesap uzmanları daha önceliklidir.
Bundan sonraki süreçte 29 Mart 2019 yerel seçimlerde Ankara bu işin altyapısını oluşturarak, başta geçmişten ders alarak;  en iyi, en tücrebeli, yaptıkları yapacaklarının teminatı olan, Bursa’da herkesi kucaklayan, herkese dokunan, sadece parti tabanının değil diğer seçmenlerinde tam anlamıyla içine sindire bildiği, herkesin ulaşabildiği vizyoner ve gerçekçi bir isme ihtiyacı var. Yoksa kentin sürekli yerinde saymasına neden olan, içine çeken bu olumsuz girdap Bursa’yı yutacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam