Alinur Aktaş'ın Trafiğe çözümü « Bursa'da Meydan

20 Ekim 2021 - 19:14

Alinur Aktaş'ın Trafiğe çözümü

Alinur Aktaş'ın Trafiğe çözümü
Son Güncelleme :

03 Ocak 2018 - 20:12

206 views
reklam

Bursa’nın keşmekeş trafiğine çözüm önerilerimizi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursa trafiğine yüzde 30 çözüm getireceği konusu günümüzün en önemli gerçeğidir. Her geçen gün Bursa nüfusunun artması, belki istatistiklere göre bir kişiye 5 araç düşüyor bilemiyoruz fakat bildiğimiz bir şey var ki Bursa’da araç sayısı ile nüfus sayısı adeta yarışır durumda…
Şehirler ne kadarda otomobillere göre planlanmasada yapabileceğimiz birçok şey var.
Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’nin yapabileceği birtakım çalışmaları ana başlıklarıya yazalım.
-İnsanların araç bağlılığını sınırlandırma yöntemlerinin anlatılması
-Yoğun otomobil olan bu kentte hava kirliliğinin zararları doğru bir şekilde anlatılmalıdır.her yıl hava kirliliğinden ölen insan sayısının 400.000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Milano’daki hava kirliliği o kadar kötü ki,şehir sokaklarındaki havayı hergün teneffüs etmek 15 sigara içmeye eşdeğermiş.
-Bir şehirde trafik sıkışıklığından doğan ekonomik zarar hesap edilmeli.Mesela ABD’de yapılan bir araştırmada ülkenin en büyük 75 şehrindeki trafik tıkanıklığının bedeli, yılda 70 milyar dolar hesaplanmış.
-Satın alınan araçların sayısının, kontrol edilip edilmediğine dair veriler STK’lar ve kamuoyu ile paylaşılmalı. Dünyada’ki en yoğun araçların olduğu Singapur’da satın alınan her aracın sayısının kontrol edildiği bilgileri var..
-Şehir merkezlerine araç sokulmama örneği londra’da yaşanıyor ”trafik tıkanıklığı ücreti” dir; bu uygulamaya sıcak bakan diğer bölge ülke şehirleri var hatta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında bu konuda bazı söylemleri olmuştu..
-Kişisel olarak eğer birkaç kişinin gidebileceği yere tek otomobille ortak gidilmesinin anlatılması
-Toplu taşıma sistemlerini yenilemek ve bu konuyu enine boyuna tartışmak gibi birçok konuyu tartışarak Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a rapor edilmelidir.
Peki Alinur başkan ne yapacak?
Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile birlikte önce havadan kuşbakışı bir şekilde izlendi, daha sonra AK Parti il başkanlığı bir komisyon kurdu ve bu konuyu çalıştı daha sonra Alinur Aktaş başkanlığında bu konu çalışıldı ve 25 nokta belirlendi, sonuç itibariyle 2028 yılında yüzde 30 trafik problemi çözülecek, daha teknik detaylı yazacağız bugün, ilgili arkadaşlar ile konunun içeriğini görüşemedik. Yüzde 30 gibi bir çözüm çok yüksek oranda hadi hayırlısı diyelim.
***
AK Parti Nilüfer’e kim ilçe başkanı olacak?
Dün sosyal medya hesabımdan Ankara’ya davet edilen Tahir Kahveci, Ufuk Ay, Niyazi Salman, Cennet Cankılıç ve Eşref Kurem isimlerini yazmıştım. Perşembe günü saat 14.00 da genel merkeze gidecek bu 5 isim içinden ilçe başkanı belirlenecek.
Eşref Kurem ismini daha önce yazmıştık bu isimle ilgili teşkilatın hiç tanımadığını hatta AK Parti’ye üye olmayan bir isim ilçe başkanı olabiliyor mu diye sorduktan sonra, 26 Aralık tarihinde üye olduğunu öğrenmiş olduk. Eşref Kurem bir akademisyen ve kendileriyle ilgili güzel şeyler duysak ta siyaset emek gösteren insanlara kendi içinde daha bir özen gösterir diye düşünüyoruz.
Tahir Kahveci ismine biraz daha sıcak bakılsa da genel merkezin vereceği kararı bilemiyoruz, sadece bir kadın ismi var gazeteci Cennet Cankılıç ismi de belki Bursa’da ilk defa bir kadın ilçe başkanı olur mantığı ile hareket edilirse ihtimal olarak duruyor.. Ufuk Ay’ıda teşkilat içinde az da olsa isteyenler var. Niyazi Salman’ın bu konuda ilçe başkanı olmak için mücadele ettiğini daha öncesinden öğrenmiştik diyerek sonucu bekleyip görelim…
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam