fake watches

BİZ BİZE YETERİZ « Bursa'da Meydan

24 Ocak 2022 - 22:21

BİZ BİZE YETERİZ

BİZ BİZE YETERİZ
Son Güncelleme :

08 Nisan 2020 - 10:38

18 views
reklam

Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek üzere alınan önlemlerden birisi de toplu olarak insanların oturup kalktıkları mekânların faaliyetlerine ara verilmesiydi. 
Buna kıraathaneleri, kafeteryaları, kuaförleri, oyun salonlarını, düğün salonlarını…vb daha birçok işyerlerini dahil edebiliriz.
Devlet çeşitli kesimlere yönelik tedbirler alırken bilhassa Ramazan ayının da yaklaşmasıyla bütün milleti kapsayıcı bir kampanya düzenledi. “Biz bize yeteriz” adıyla düzenlenen bu yardım kampanyasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yedi maaşıyla katkı koyarak başlattı.
Milletvekilleri de yine maaşlarıyla değişik oranlarda katkı koyarak bu yardım kampanyasına destek vermiş oldular. 
***
Tabii ki asıl olan devletin yaptığı yardım ve desteklerdir. Ama Türk milleti de bu tür durumlarda elinden geleni yapma konusunda bugüne kadar hiçbir zaman geri durmamıştîr.
Nitekim Sakarya Meydan Muharebesi’nden önce Atatürk’ün talimatı ile yine bir yardım konusu gündeme gelmiş ve vatandaşların ellerindeki malların dörtte biri yardım için istenmiştir.
Bugün ise yapılan sadece gönüllülük esasına dayalı bir yardım şeklidir ve vatandaşlar yardım yapıp yapmama konusunda serbesttirler.
Durum böyle olmasına rağmen bazı politikacılar ve basın organları bu konuyu istismar etmişlerdir.
CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu ile Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazeteler bu konuda başı çekmiştir.
Vay efendim devlet nasıl olur da yardım kampanyası düzenlermiş demektedirler.
Bunlar iktidarın yaptığı herşeye karşılar ya buna da karşılar. 
Halbuki dünya çapında çok büyük bir salgınlar karşı karşıyayız.
Beklenirdi ki bu konuda birlik halinde hareket edilsin.
Adamlar merkezi hükümetin yanına kendi belediyelerini yerel hükümet olarak monte etme gayreti içerisine girdiler. Yerel yönetimi bilirdik de yerel hükümet de ne oluyor onu anlayamadık. Bu bölücülük olmuyorsa ne oluyor peki.
***
“Biz bize yeteriz” kampanyasıyla milletimizin daha sıkıntılı olan kesimlerine ulaşılması hedeflenmiştir. İşyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaflara direkt nakdi yardımlar yapılmalıdır. İmkânlar nispetinde kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları da ödenmeli veya katkı sağlanmalıdır. Gelir olmadıktan sonra borçları ötelemenin de bir anlamı yoktur.
Mübarek Ramazan ayını da fırsat bilerek bilhassa başta zengin işadamlarımız olmak üzere hali vakti yerinde olan bütün toplum kesimlerinin bu yardıma katılmalarında bir ibadet sevabı vardır.
SMS yoluyla yapılan yardımlar da küçümsenmemelidir. Burada az çok demeden bütün milleti kapsayan bir katılım söz konusudur ve damlaya damlaya göl olur.
Toplanan yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusuna özen gösterilmelidir.
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam