Bulgaristan seçimlerinde Türklere engelleme « Bursa'da Meydan

15 Ağustos 2022 - 19:06

Bulgaristan seçimlerinde Türklere engelleme

Bulgaristan seçimlerinde Türklere engelleme
Son Güncelleme :

28 Mart 2017 - 10:26

42 views
reklam

Seçim yapmaktan iş yapmaya fırsat bulamayan Bulgaristan 4 yılda 3’üncü seçimini yaptı.
Her zaman olduğu gibi de eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi GERB yine seçimlerden birinci çıktı ama tek başına iktidar olamadı.
240 kişilik parlamentoda GERB 96 Milletvekili kazanırken oyların yüzde 32.55’ini aldı.
Bulgaristan Sosyalist Partisi ise oyların yüzde 27.02’si ile 79 milletvekili çıkarırken, ırkçı ve aşırı milliyetçilerden oluşan Birleşik Vatanseverler ise oyların yüzde 9,12 ile 27 milletvekili çıkardılar.
Türklerin Hak ve Özgürlükler Hareketi ise yüzde 8,94 ile 26 milletvekili alırken Volya Partisi ise yüzde 4,16 ile 12 milletvekiline sahip oldu. Büyük ümitler beslenen Türklerin yeni partisi DOST ise yüzde 2,95’te kalarak yüzde 4 olan ülke barajını geçemedi.
***
Her seçim zamanında Türk seçmenlere zorluk çıkaran Bulgaristan, bu seçimlerde de yine sıkıntı çıkardı ve  hem gümrük kapılarında Bulgaristan’a girmeye çalışan Türklere ırkçılar tarafından çıkartılan engellemelere göz yumdu ve hem de Türkiye’deki sandık sayısını minimuma (35) indirerek soydaşlarımızın bezdirilmesi yoluna gitti.
Saatlerce sandıklarda oy kullanmak için sıra bekleyen soydaşlarımızın bazıları tam 5 saat kuyrukta beklemek zorunda kalırken bazılarının ise tansiyonları düşüp fenalaştılar.
Geçen seçimlerde de yaşanan sıkıntılardan birisi olan sandık başında Kril alfabesi ile dilekçe doldurma zorunluluğu da katılımın yüzde 20’ler seviyelerinde kalmasına yol açtı.
Eğer Türkiye’deki seçmen tam olarak organize edilebilmiş olsaydı, DOST Birliği rahatlıkla barajı aşıp parlamentoda temsil edilebilecekti.
Türkiye’de bu işin başına getirilen Trabzonlu Milletvekili Aziz Babuşçu ile bu işin olmayacağı zaten daha başından belliydi. Yöreyi iyi bilen Bulgaristan kökenli bir isim bu işin başında olmalıydı.
Asıl buradan oraya gitmesi gerekenler gönderilmeyip, tanıdık, eş-dost takımının gönderilmesi de bir gaflet olarak görülmektedir.
Bursa sorumlusu olan Sadık Yılmaz’ın ise telefonlara bile çıkmayıp kaçak güreşleri bu işin olmayacağını bizlere göstermişti. 
Kril alfabesiyle dilekçe doldurulması mazeretinin arkasına sığınan BALGÖÇ yönetimine şunu sormak istiyoruz:
Geçen seçimlerde de bu durum vardı.
Neden gerekli çalışmaları yapıp bu sıkıntıyı gidermediniz?

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam