Bursa bunu çoktan hak etti! « Bursa'da Meydan

30 Eylül 2022 - 07:23

Bursa bunu çoktan hak etti!

Bursa bunu çoktan hak etti!
Son Güncelleme :

28 Aralık 2019 - 10:21

47 views

Nihayet o haberi aldık, Cuma hayırlı başladı. Otomobil konusunda müthiş bir birikimi olan Bursa, yerli otomobil için adres oldu. Resmi kararın ardından artık rahatlıkla diğer detayları konuşmaya başlayabiliriz.. Ancak bu aşamaya gelene kadar yaşanan süreci özellikle bilmemiz gerekiyor. Bu üretim için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşvikini son derece önemli buluyorum. Ülkenin liderinin üzerine düştüğü konuTürkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu’nu şevklendirdi.
 
20.01.2011 Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 41.Genel Kurulu’nda ”Şu anda otomotiv sektörü içinde olan babalar burada. Bu işi halledin.Bir araya gelerek mi yaparsınız,yok ben bunu kendim yaparım mı dersiniz.Nasıl arzu edersiniz. 
Artık yapalım.Türkiye ve Türk’e bu yakışır.Bunu yapmamız lazım!! dediğinde o babayiğit kim olacak diye hepimiz meraklanmıştık.
 
22.05.2014 Ford Yeniköy Fabrikası’ndaydık. Yine dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Yerli otomobil konusunda ısrarım var.Türkiye artık yerli otomobil markasını üretebilecek duruma gelmiştir” diyerek konudaki ısrarını bir kez daha haykırdı kürsüden. Bu çağrı artık işin çağrı boyutundan çıkıp, zorunluluk olduğunu anlatıyordu.
 
Tam bu açıklamadan sonra TEKNOSAB projesinin mimarı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) İbrahim Burkay’dan çok ama çok önemli bir açıklama geldi. Burkay, yerli aracın 2020 yılında önce yollarda olabileceğini, içten yanmalı motor teknolojisi yerine hibrit ya da elektrikli olabileceğini savunmuştu. Teknolojiye özellikle vurgu yapmıştı.
 Bursalı bir iş insanı ve aynı zamanda Bursalı İş İnsanları’nın çatı kuruluşu BTSO’yu yöneten Burkay’ın bu açıklamasını özellikle hatırlatıyorum.
 Tarihsel süreç hikayesi ve kahramankarı şöyle devam ediyordu…
 
 18.05.2017 TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,”Yerli otomobil konusunda arzu ettiğimiz neticeye ulaşamamış olmaktan dolayı üzüntü duyuyorum.Kendi pazarımızın,ihracat potansiyelimizin ve bu alandaki birikimimizin büyüklüğü ortada iken böyle bir adım atılmaması çok düşündürücüdür.TÜSİAD üyelerinden bu konuda cesaretli bir atılım bekliyorum.Eğer şu salondan bir babayiğit çıkartamıyorsak dükkanı kapatıp gitmemiz lazım” diyerek sitemi saatte yüzlerce kilometreye vurmuştu.
 
 Tarih: 27. 12 2019. Resmi gazete Bursa’yı yazdı, Cumhurbaşkanı onayladı.
 
Tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği gibi, ‘Türk Malı’ bir otomobil görücüye çıktı. Beş girişimci babayiğit;Anadolu Grubu,BMC,Kök Grubu,Turkcell ve Zorlu Holding taşın altına elini koydu.
 
Süreç ilerliyordu,TOGG adına Bosch’ta üst düzey yönetici olan Gürcan karakaş,CEO olarak atandığında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, prototip aracı kameralara tanıtıyordu.
 
Ve bugün..
Herhangi bir gün değildir. 1950’li yıllardan beri otomotive olan ilgisi ve yetkinliği ile Bursa, herhangi bir il de değildir. Burada nice babayiğit yöneticiler, nice babayiğit mühendislerimiz var. 2020’ye günler kala, bu süreci ve katkı koyan herkesi not düşmeliyiz tarihe.. Türkiye Cumhuriyeti kaderini değiştiriyor. Ve biz de şahit oluyoruz.
 
Şimdiki heyecanımız acaba yerli otomobili Bursa’da nerede üreteceğiz? Teknosab bölgesi mi yoksa Gemlik mi? Sanayicilere göre Teknosab bunun için biçilmiş kaftan ancak aldığımız duyumlar Gemlik olacağı yönünde.
 
Ne olursa olsun, Bursa’mıza hayırlı olsun.
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam