Bursa'da bir akademisyen aday adayı! « Bursa'da Meydan

11 Ağustos 2022 - 17:37

Bursa'da bir akademisyen aday adayı!

Bursa'da bir akademisyen aday adayı!
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2018 - 8:55

40 views
reklam

AK Parti MHP ittifakı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için 24 Haziranda  tarihi bir yarışa girecek.
En avantajlı parti tabii ki iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisidir. En önemli sebep ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.
Pekii Erdoğan’ı hangi aday profili başkanlığa taşıyacak veya icraat yapması için parlamentoda etkili olacaktır.
Aktif siyaset yapanların, teşkilatın dışında; işadamı, sanayici, hukukçu, mali müşavir vb branşlarda isimler göze çarpmaktadır.
300 ismin üzerinde aday adayı var burada nicelik değil de daha çok nitelik en önemli etkendir.
Hatta her nitelikli aday profili de çok esaslı olmayabilir. Daha rasyonel düşünebilen, projeci, devletçi vizyonu olan isimlerin ayrıcalığı olmak zorundadır.
Bursa’da da bu manada nitelikli ve vizyonu olan birçok isim var bu isimlerden biri de Prof. Dr. İsmail Sağlam’dır.
Akademisyen siyasetçi denilince aklıma ilk gelen isim Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır ve dünya siyasetine adını yazdırıp sahneden şerefle ayrılmıştır.
Bilim adamı, ilim adamı (leopar tanklarının proje mühendisi, siyasette Türkiye’de havuz sistemini oluşturarak devleti tasarruf ettirerek belki de mali anlamda en büyük kaynağı bu proje ile oluşturmuştur.)
Akademisyenlerden beklentilerimiz neler?
Akademisyenler bir ülkenin ve insanlığın sorunlarına çözümler üreten beyinler olduğuna göre; 
Günümüzdeki siyasi meseleler ile ilgili en büyük güç bilgi ve bilgi temelli yenilikçiliktir.
O zaman akademisyenler bir ülke için çok önemlidir.
Uluslararası ilişkiler veya ülkelerin gücü üretilen bilgiden geçer işte o bilgi kaynağı da akademisyenlerdir.
Çünkü 
Bilgi üretirler…
Bilgi üretimi nitelikli akademisyenlerden geçer.
Dolayısıyla akademisyenlerden toplumsal beklentilerimiz çok yüksektir.
Peki siyasette tabanda nasıl bir karşılığı vardır Prof Dr. İsmail SAĞLAM’ın?
Bursa Yıldırım’da Doğu Anadolu bölgesinin fazlaca yoğunluğu ve ciddi seçmen sayısı olan bölge yani 2.seçim bölgesidir. 1. Bölge de de benzer bir durum söz konusudur Alemdar, Sırameşeler, Bağlarbaşı, Dikkaldırım gibi mahalleler demografik olarak yoğun olarak Doğu Anadolu gölgesinden oluşmaktadır. Ayrıca STK’lar ile eskiye dayanan birlikteliği, entelektüel kişili ile her kesime hitap etme şansına sahip bir aday. Öte yandan Kayınpederi Yunanistan’lı. Kayınvalidesinin ise  Bulgaristanlı olasından dolayı Balkan göçmenlerine hitap etme yönü de bulunmaktadır. Bütün bu değerlendirmelerle  beraber aday adayı olan Sağlam, Erzurumludur.
İmam-Hatipten başlayan eğitim hayatı eğitim bilimler alanında Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan Uludağ Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını yapmıştır.
Avrupa’daki yapılan eğitim sorunları üzerine yaptığı çalışmaları ile Doçentlik ve Profesörlük unvanını aldı.
Diyanetten, eğitime kadar birçok alanda görev almış çeşitli eserler yazmış bir dönem de Uludağ Üniversitesinde Genel Sekreter olarak üst düzey yöneticilik yapmış bir isimdir.
İlköğretim ortaöğretim, yüksek ve yaygın eğitim sorunları ile alakalı olarak siyaset yapmaya karar verdiğini kamuoyu ile paylaşmıştır.
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevleri oldu yine, İlahiyat Fakültesi’nin 72 ülkeden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin Bursa’da okuması projesinde ki isimlerden biridir. Bu proje Bursa’da Sağlam’ın koordinatörlüğünde kurumsallaşmış  ve diğer iller Bursa’yı örnek almış.
Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakından ilgilendiği bu devlet projesinde yer alması da muhteviyat itibariyle çok önemlidir. 
Uludağ Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik yaparken sadece İlahiyat Fakültesi öğrencileri değil , bütün öğrencilerin sosyal ve kültürel aktivitelerde önemli mesafe almalarına öncülük etti.   Bursa İlahiyat Fakültesi kendi alanında Türkiye’deki 110 üniversiteden öğrenci tercihinde Türkiye’nin üçüncü üniversitesidir.
İlk iki üniversitemiz ise İstanbul İlahiyat ve Marmara İlahiyat fakültesidir.
İsmail Sağlam siyasette özellikle eğitim alanında birikimiyle katkıda bulunacak bir aday adayı profili çizmektedir.
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam