BURSA'DA SANCAK NÖBETİ « Bursa'da Meydan

5 Temmuz 2022 - 18:37

BURSA'DA SANCAK NÖBETİ

BURSA'DA SANCAK NÖBETİ
Son Güncelleme :

14 Eylül 2020 - 9:29

36 views
reklam

Osmanlı devletinin kurucusu Osmangazi ve oğlu Orhangazi’nin türbelerinde Bursa’nın kurtuluşu olan 11 Eylül tarihinden itibaren sancak nöbeti tutulmaya başlandı. 
Bursa Büyükşehir Belediye ile Jandarma Genel Komutanlığının müşterek çalışmaları neticesinde hayata geçirilen bu nöbet ebedi olarak devam edecek. 
Bizim inancımızda sancak namustur ve hiçbir zaman terk edilmez; can verilir sancak teslim edilmez.
***
Tarih ve kültür başkenti Bursa birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim bir şehrimiz. Osmanlı devletine de başkentlik yapan Bursa’da Osmangazi, Orhangazi, Yıldırım Bayezit, Çelebi Mehmet, 1.Murad ve 2. Murad olmak üzere 6 Osmanlı sultanının türbesi bulunuyor. Adeta bir açık hava müzesi hüviyetindeki Bursa’da tarihi mekanların gün yüzune çıkarılması yönündeki gayretleriyle dikkatleri çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı da kutlamak gerekiyor.
Tarihine bağlı ve ecdadıyla gurur duyan insanlar ancak bu tür çalışmalara imza atarlar.
Bursa’nın en öndeki ziyaret mekânlarının başlarında gelen Osmangazi ve Orhangazi türbelerinde bu sancak nöbeti ile apayrı bir tarihi hava da oluşacak.
Osmangazi’nin babası Ertuğrulgazi’nin Bilecik Söğüt’te bulunan türbesinde de 2017 yılından bu yana sancak nöbeti tutuluyor.
Osmangazi ve Orhangazi’nin türbelerinde tutulan sancak nöbeti aynı zamanda tarihî güzelliklerimizin turistlere de gösterilmesi açısından apayrı bir önem taşıyor.
Sancak nöbeti için tarihi kıyafetli 15 personel eğitildi ve bunlar dönüşümlü olarak nöbet tutacaklar. 
***
Tarihi değerlerimize sımsıkı bağlı olduğunu gördüğümüz Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yeni projeleri arasında Ulucami ve Hanlar Bölgesi gibi tarihi mekanların etraflarının açılması da var. Zafer Plaza’dan itibaren planlanan tarihi doku için Türkiye çapında bir proje yarışması açılacak ve 2022 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.
Bursa gibi 70 bin evliyanın yattığı ruhaniyetli bir şehirde yaşamak da bir ayrıcalıktır ve Bursa’ya ne yapılsa azdır.
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam