Büyükşehir için en güçlü aday kim? « Bursa'da Meydan

21 Ekim 2021 - 03:02

Büyükşehir için en güçlü aday kim?

Büyükşehir için en güçlü aday kim?
Son Güncelleme :

19 Eylül 2018 - 9:38

15 views
reklam

 
Yerel seçimler yaklaşıyor ve yavaş yavaş isimler ortaya çıkıyor.
AK Parti Yerel Seçimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki aday profilleri üzerinden açıklamalar yapmıştı.
Bu açıklamalarda; Para yönetimi, zaman yönetimi, mütevazılığı gibi aranan birçok konuyu anlattı.
Biraz eskiye dönersek eğer; AK Parti’de ‘Odunu koysak kazanır’ anlayışının sona erdiği çok bariz bir şekilde görülmektedir.
Bu seçimde ‘aday profili mi, yoksa diğer diğer kriterler mi?’ sorusuna en net cavabım; kesinlikle aday profili olacaktır.
En önemli hususun ise para yönetimi olduğunu da kesinlikle hatırlatmak gerekir.
Özellikle dolar kuru üzerinden oluşan ekonomik kriz döneminde bir belediye başkanının borcu yoksa ve üstüne yaptığı işlerde yerindeyse baş üstünde yeri var.
Mesela Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın para yönetimi konusunda çok iyi olduğunu hatırlatalım.
Söz verdiği tüm projeleri yerine getirdi. 
Panorama 1326 projesini Bursa’ya kalın harflerle yazdırdı. Çok büyük ihtimalle bu projenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek.
İkinci isim ise Faruk Çelik’tir. Faruk Çelik’in iki ihtimali var, birincisi yüzde 99, ikincisi ise yüzde 1.
Çok tuhaf gelmiş olabilir, fakat gerekçemi yazayım;
Çelik’in milletvekili veya bakan olmamasından sonra umutlar düştü ve yüzde 1 oldu.
Yüzde 99 ihtimali ise, açık konuşmak gerekirse eğer, Bursa siyaseti teşkilat ve toparlanma noktasında Faruk Bey’e destek verebilir.
Çünkü Bursa siyaseti ‘Faruk Çelik’e gebe’. Bu ifademi gerçekçi olmak üzerinden yazdım. Grup siyasetiyle hiçbir ilgim ve alakam yoktur, araştırabilirsiniz.
konuşulan üçüncü isim ise Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’dir.
Edebali’yi Yıldırım’da radikal manada sevenleri de var sevmeyenleri de… Fakat Edebali özellikle kültürel manada çok büyük işler yaptı, belki çok yansımadı ama.
Bunun dışında Mevlana Mahallesi’ndeki o sıkıntılı kentsel dönüşümün üstesinden geldi ve çok yakında anahtar teslimi yapacak. Hatta bu konuda radikal sevmeyenlerin bana göre tebessümleri artacak…
Peki Edebali’nin Büyükşehir’deki şansı nedir?
Bursa Balkan kenti, etnik manada yorum yapmak istemem ama, demografik yapı hususu üzerinden siyaset yapanlar onun için en büyük engel. Son olarak kentsel dönüşüm hususunda Özhaseki’nin takdirini kazanmış bir isimdir.
Mevcut başkan Alinur Aktaş’ın durumu nedir?
Aktaş’ı Bursa çok seviyor; sayısız düğün dernek ziyareti, tasarruf tedbirleri, gereksiz ve plansız yatırımlara ‘dur’ demesi en büyük icraatları…
Geçen dönemin hataları nedeniyle iflasa sürüklenen Büyükşehir Belediyesi’nde ciddi mali disiplin sağladı. Personel sayısında gereken tasarrufa gitti. Bu konuda yaptıkları yapacaklarının teminatı bence.
Suda ve ulaşımda peşpeşe yaptığı indirimlerle vatandaşların gönlünü kazandı. Halktan kopmadı.
Ulaşımda yaptığı düzenlemelerle özellikle kavşaklarda trafiği önemli ölçüde rahatlattı.
Yaklaşık 10 aydır Büyükşehir’i çok iyi analiz etti, Bursa için neler yapılması gerektiğini iyi biliyor artık. 
Geleceğe yönelik umut verici projelerin hazırlandığını duyuyoruz. Alanında uzman ekiplerin, başta ulaşım olmak üzere şehrin sorunlarını çözecek projeleri tamamlama noktasına geldikleri biliniyor.
Ankara yatırım ve projelere destek verirse Alinur Aktaş’ın büyük olasılıkla göreve devam etmesi bekleniyor. Adaylar içinde en şanslısı Alinur Aktaş.
Genç ve dinamik olması, 14 yıllık belediyecilik tecrübesi, teşkilatla ve Genel Merkez’le iyi diyalogları, kendini Bursa’ya kabul ettirmesi, herkesle iletişime açık olması en önemli avantajları bana göre.
Ve son ihtimal ise,Ak Parti kabineye özel sektörden insanları  bakan yaptı.Peki bu süreçte dışarıdan birileri gelebilir mi?
Bekleyip göreceğiz…
Bir gelişme olursa da buradan buradan açıklarız…

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam