Depreme dayanıklı mıyız? « Bursa'da Meydan

15 Ağustos 2022 - 19:14

Depreme dayanıklı mıyız?

Depreme dayanıklı mıyız?
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2017 - 8:09

41 views
reklam

Her sarsıntı sonrası birbirimize “Binalarımız sağlam mı” diye sorup duruyoruz. Bu bir gerçek ki Marmara Bölgesinde depreme dayanıklı binaların sayısının varlığı çok azdır. Deprem uzmanları olası bir bölgesel depremde yıkılacak binaları ve tahmini ölecek insan sayısını söyledikleri zaman bir anda irkilip Allah muhafaza diyoruz.
Deprem bir gerçektir. Ne var ki, İnsanoğlu bu gerçekle yüzleştiğinde aklına hemen sağlam binaların inşasının önemi gelmektedir.
Bizler,17 Ağustos 1999 depreminden yeteri kadar ders aldık mı?
Binalarımızı depreme dayanıklı mı yapıyoruz?
Derme, çatma yapılan kaçak binalarla yeteri kadar mücadele ediyor muyuz?
Dayanıklılık gücünü kaybetmiş binaları kentsel dönüşüm kapsamı içine almakta yavaş mı davranıyoruz?
Bugüne kadar her şey yazılıp çizildi ve konuşuldu. Sonuç; Kentsel dönüşümüm kaçınılmaz olduğuna karar kılındı.
Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer bölgelerinde gözle görülür bir kentsel dönüşüm projelerin varlığı bizleri bir hayli memnun etmektedir.
Biliyoruz ki, şehri bir baştan bir başa yıkıp yeniden yapmak imkânsız ve de çok zordur. Önemli olan yeni yapılacak binaların sağlamlığı ve kent estetiğine uyum sağlamasıdır. Bilhassa eski yapıların olduğu bölgeleri acilen Belediyelerin öncülüğünde yeniden canlandırmak ve insan hayatına yakışır bir yaşam alanları inşa edilmelidir.

DAVET:
Şehri güzelleştirmek adına birçok projeye imza atan Almirhan İnşaat-Şenol ailesinin 14 Temmuz Cuma günü Emirsultan Camisinde Cuma namazı sonrası başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimiz adına yemek ikramı olacakmış. Kendileri halkımızı davet etmektedirler.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam