DOĞAL GAZDA ŞAHLANIŞ « Bursa'da Meydan

7 Ekim 2022 - 06:01

DOĞAL GAZDA ŞAHLANIŞ

DOĞAL GAZDA ŞAHLANIŞ
Son Güncelleme :

19 Ekim 2020 - 12:08

48 views

Uzun yıllar boyu petrol sondaj çalışmalarından bir netice alamadığımızdan yakınıp durduk. Acaba neden bizde petrol çıkmıyordu. Etrafımızdaki ülkelerde var olan petrol bizde neden yoktu. Bunu anlamakta zorlanıyorduk. Bu konuda çeşitli söylentiler ortaya atılıyordu. Mesela yabancılar tarafından açılan kuyularda petrol bulunsa bile bulunmadı denilerek kuyuların kapatıldığı en yaygın söylentilerden birisiydi. 
***
Yıllarca yaptığımız petrol arama çalışmalarından önemli bir netice alamayınca petrol konusunda dışa bağımlılığımız artıyor bu da ekonomiye olumsuz yönde etki ediyordu. Çünkü girdi maliyetleri içinde yüzde 20’lik payla enerji birinci sırada geliyordu. Petrolde neredeyse tamamen dışarı bağımlı olmamız üretim maliyetlerini de artırdığı için buna daha fazla tahammül edemedik. Yeni enerji kaynakları bulmamış gerekiyordu. İşte tam da bu noktada doğalgaz ortaya çıktı.
Dünya doğalgazı kullanırken biz niye kullanmayalım ki diyerek ülkemize doğalgaz getirdik ve doğalgaz çevrim santrallerini kurarak ilk önce evlerimizde ısınma amacıyla kullanmaya başladık. Başta büyükşehirlerimizde olmak üzere şu an bütün yurt çapında kullanmaktayız. 
Ancak şu var ki doğalgazda da dışarı bağımlı durumdayız. 
Bunu kırmak için çalışmalara başlandı ve sismik araştırma gemilerimiz denizlere açıldı.
Ve ilk sevindirici haber Karadeniz’den geldi.
Yapılan çalışmalar neticesinde 320 milyar metreküp doğalgaz rezervine rastlandığı bizzat Cumhurbaşkanı tarafından bir bayram sevinci ve coşkusuyla açıklandı. Çünkü bu çok önemli bir keşifti ve maddi değeri de çok fazlaydı.
İkinci müjdeli haber ise Fatih isimli sondaj gemimizden geldi ve yine Karadeniz’de 85 milyar metreküplük yeni bir rezerv bulunduğu yine Erdoğan tarafından törenle açıklandı. Böylelikle toplamda 405 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervine ulaşılmış oldu. Bu da toplam doğalgaz ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılamaya yetecek. Yani ithalattan bu oranda kurtulmuş olacağız. Bu aynı zamanda doğalgaz fiyatlarında da önemli bir düşüşe neden olacak.
***
Milli ekonomiye can verecek bu gelişmelerin devam edeceği ifade ediliyor.Yeni doğalgaz kaynaklarının bulunması için yürütülen çalışmalara hız verilerek yeni rezervlere ulaşılması planlanıyor.
Yıllardır başarılamayan işler başarılıyor.
Türkiye enerji kaynakları bakımından da güçleniyor.
2023 hedeflerine ulaşılması artık bir hayal olmaktan öteye geçti. 
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam