Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası

Dünyaya İlahiyatçı yetiştiren fakülte,önemli bir organizasyon da ev sahibi « Bursa'da Meydan

26 Eylül 2022 - 08:40

Dünyaya İlahiyatçı yetiştiren fakülte,önemli bir organizasyon da ev sahibi

Dünyaya İlahiyatçı yetiştiren fakülte,önemli bir organizasyon da ev sahibi
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2018 - 10:02

38 views

Bursa’nın dünyaya açılan kapısı olarak da bilinen,Uludağ Üniversitesine bağlı İlahiyat Fakültesi,bugün önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak.
70 farlı ülkeden gelen konuk öğrenciler “Bursa Dünyaya İlahiyatçı Yetiştiriyor 2018”programına,Bursa’da faaliyet gösteren önemli kurum ve kuruluşlarda destek veriyor.
Bu önemli organizasyon nedeniyle kapsama alanımıza giren Fakültenin bugün geldiği noktayı,Türk İslam Edebiyatı anabilim dalı öğretim üyesi ve Dekan yardımcısı  Yrd.Doç.Dr.Murat  Yurtsever’e sordum…
UÜ’ye bağlı İlahiyat Fakültesinden bahsederken “Bursa’dan dünyaya açılan önemli bir kapı” ifadeleri fakültenin önemini bir kez daha ortaya koydu.
Bursa İlahiyat fakültesi,Türkiye’de  bulunan 110 üniversite içerisinde  ilk üçte yer alırken,öğrenci tercihinde de, Ankara,İzmir,Konya,Erzurum gibi illerden önce gelmesi,bu kent için ayrı bir gurur kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.
Hemen bir hatırlatma yapalım;
Fakülte bünyesinde ayrıca bir vakıf faaliyet gösteriyor.Bir çok organizasyona destek veren,bu vakıfta Yıldırım’ın meşhur vişne caddesi işadamlarından Salih Bahadır yönetim kurulu  üyesi olarak görev yapıyor.
Burada esas konu,bugün saat 20.30 AKKM’de yapılacak organizasyonun önemine dikkat çekmekti.
’70 farklı ülkenin konuk öğrencileriyle ‘Bursa Dünyaya İlahiyatçı Yetiştiriyor 2018’ programının davetini yapan yönetim kurulu üyelerinden işadamı Eyüp Otman bey’in bu anlamlı hareketini alkışlıyorum.
Gerçekten anlamlı bir organizasyon…
 Uludağ Üniversitesi İlahiyat Faküktesi Dekanı ve Bursa İlahiyat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Abdurrahman Çetin ,4 Mayıs (bugün) konunun bütün yelpazesini anlatacak olsa da biz yüzeyselde olsa içeriğinden kısaca bahsedelim.
25 yıldan buyana gerçekleştirilen bu projenin aslında bir devlet projesi olduğunun altını çizelim.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yakından ilgilendiği bu projenin amacı çok büyük ve ulusal..
Programın içeriğini den bahseden Murat hoca dikkat çekici tespitleri ortaya koydu.  
Fakültede 4 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerden bine yakını yabancı uyruklu yani konuk öğrenci.72 dünya ülkesinden tabiri caiz ise fizandan Bursa İlahiyat fakültesini tercih etmelerinin mutlaka önemli sebepleri vardır..
Hangi ülkeler ve bölgeler var?
Her yıl 500 öğrenci mezun veren üniversiteye ; Moğolistandan,KKTC,Balkan bölgesi,Nijerya,Mozambik,Açe,TürkiCumhuriyetleri,Makedonya,Ekvator,Singapur, Çad,Cibutiden birçok ülkeye kadar öğrenci eğitim görüyor.
Dünyada, 65 Müslüman ülke var.72 ülkeden iştirak eden diğer 7 ülkesi ise Hıristiyan gayrimüslim ülkeler’den  gelen Müslüman olan öğrencilerden oluşuyor.
Öğrencilerimiz, din eğitimi alıyorlar.
Başta MÜSİAD,BEKSİAD,İlim Yayma Cemiyeti,Birlik Vakfı gibi önemli kuruluşlar bu tip organizasyonlara destek veriyor.Öğrencilerin tüm masrafları ise devlet tarafından karşılanıyor.
Burada dikkat çekmek istediğim diğer bir konu ise;Buradan eğitim alan öğrenciler,FETÖ,El Kaide vb terör örgütüne karşı kendi ülkelerinde diplomatik ve birtakım çalışmalar yaparak, rehabilite ediyorlar.
Unutmayalım ki;Bursa İlahiyattan mezun olan yabancı uyruklu öğrencilerimiz kendi ülkelerinde  çok önemli görevlere gelebiliyorlar..
-Türkmenistan’da Diyanet işleri başkanlığı
-Makedonya’da diyanet işleri başkanlığı
-Fabrice’de Türk ihracatçıları için önemli bir köprü vazifesi olarak enformasyon yapan öğrencimiz var.
Yine çok özel bir örnek verecek olursak;
Moğolistanda en büyük camide İmam-Hatip görevi yapan Can Bota isimli öğrencimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a namaz kıldırmış,Recep Tayyip Erdoğan’ı tadil-erkanı dikkat çekmiş ve çok beğendiği bir öğrencimizdir.
Bursalıların büyük ilgi göstermesi beklenen bu anlamlı geceye,Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu  başta olmak üzere,Vali İzzettin Küçük,Büyükşehir Belediye Başkanı,akademisyenler katılarak destek verecek.Ayrıca uluslararası katılımcıların da organizasyonda yer alması geceye renk katacak.
Özellikle geceye katılan yabancı uyruklu öğrenciler, üniversiteyi neden tercih ettiklerini,yaşadıklarını ve bütün özel duygu ve düşüncelerini ayrı bir şekil de görsel olarak sunacaklar..
Bu geceye ben de katılacağım .
Selam ve dua ile…
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam