Erzurumlular valisine sahip çıkamadı! « Bursa'da Meydan

20 Ekim 2021 - 18:51

Erzurumlular valisine sahip çıkamadı!

Erzurumlular valisine sahip çıkamadı!
Son Güncelleme :

06 Kasım 2018 - 8:59

15 views
reklam

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Valiliği’nden sonra Bursa Valisi olarak atanmıştı.
Açık konuşmak gerekirse, ilk görev günleri süresince göreve çok da adapte olamamıştı.
Hatta ilk günler çok fazla diyalog kurma isteyişim yerini olumsuzluğa bırakmıştı ki, nefsi davranmak gibi bir alınganlık, mesleğimizin sorumluluğuna pek yakışmadığını düşünerek sabır gösterdik.
Zaman ilerledikçe Vali bey kente adapte olmaya başlamış, hatta ilk dikkatimizi çeken unsur, mütevazı bir insan olmasıydı.
Bursa Kadısı Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin hem vali hem de nefsini terbiye etmek için ciğer sattığını okurken ‘Ben de kimim’? sorusunu hep kendim için sormuşumdur.
Dolayısıyla da Bursa’da valilik yapan her kim olursa olsun bu Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin hayatının her saniyesi hafızalarda kalmak zorundadır.
Ahmet Vefik Paşa’dan Fazlı Güleç’e hatta Haşim İşçan’dan Zekai Gümüşdiş’e kadar bu kente mülki amir olarak görev yapmış çok önemli isimler geldi geçti.
Geçen hafta kulis olarak üç gün içinde ‘Valiler Kararnamesi’ çıkacak ve İzzettin Küçük devam edecek diye yazmıştım ve ertesi gün kararname yayınlanmış ve İzzettin Küçük’ün Bursa’da devam etmediğini görünce çok da şaşırmıştım!
Tabi ilk olarak aklıma Erzurumlular geldi.
‘Sokaklarda, nüfusumuz beş yüz bin civarında demekle bu işler olmuyormuş değil mi?
Önemli olan sayısal üstünlük değil siyasal ağırlıkmış.
Erzurumluların önde gelen bazı sözde dernek vb. başkanların sürekli ‘laklakiye’ yaparak, nüfusumuz çok yoğun hikayelerini bırakma zamanı geldi geçiyor bile.
Herhangi bir kentin dernek başkanı nüfus yoğunluğundan bahsedince, empati yapınca bana çok antipatik geliyor bu tür söylemlerin son derece gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Özellikle federasyon ve derneklerin bu tür söylemlerden çıkıp hatta ‘Mahalle Gettosu’ yaşam tarzına uymaktan çıkıp, doğruyu ve eğriyi birbirinden ayırt etmeleri gerekmektedir.
‘Erzurumlu ve şehre çok faydalı ise bir adım öne, Erzurumlu ama şehre faydası yok ise lütfen bir adım geride durmalarının gerektiği söylenmelidir.’
Bu denklem kurulamayınca kente faydalı olabilecek önemli isimler kaybolup gidecektir.
İçişleri eski bakanı Efkan Ala’ya Bursa’ya geldiği ilk günlerde bu tür önerilerim olmuştu ve Bursa’ya katkı koyacak ‘dürüst, çalışkan Erzurumlulara sahip çıkınız’ diye .
Fakat sayın bakan yoğunluğundan dolayı pek ilgilenemedi.
İlmi fazilette en küçük günahı küçümsemek günahların en büyüğüdür diye kaynaklarda geçer.
Görevlerinde en küçüğünden ziyade vebal ve sorumluluğu çok ağırdır düşüncesini beynimize adeta çivi gibi çakmak zorundayız.
Zaman zaman da keşke herkes azınlık olsa da samimi olsa diye de düşünür  tefekkür ediyorum.
Mesela tarihe altın harflerle yazılan ‘Nene Hatun’ bize yeter artar bile…
 Öze dönmekte fayda vardır.
Vesselam…
Gerisi yeni Vali Yakup Canbolat’a Bursa hayırlar getirsin diyelim ve İzzettin Küçük’e de yeni görevinde başarılar dileyelim.
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam