Eski başkan Yalçın'a dair.. « Bursa'da Meydan

1 Temmuz 2022 - 06:48

Eski başkan Yalçın'a dair..

Eski başkan Yalçın'a dair..
Son Güncelleme :

19 Ekim 2018 - 11:31

30 views
reklam

AK Parti’nin geçmiş dönem başarılı il başkanlarından biri idi Sedat Yalçın.
Gerçi,Hayrettin Çakmak’ın da il Başkanlığı yaptığı dönemde ne kadar başarılı olduğu,partinin o dönem aldığı oy oranlarına bakıldığında daha net görülebilir.Çakmak’ın yaptığı çalışmalar bugün  hala konuşuluyor..
Ama biz bugün Sedat Yalçın’ın İl başkanlığı dönemine biraz göz atalım.
Öncelikle Yalçın o dönem  il yönetimini oluştururken, kamuya yönelik müteahhitlik benzeri işlerin yapılmaması yönünde kararlı tutum sergiledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitinglerinde hem organizasyon hem de katılım noktasında en kalabalık mitinglerin yapılmasına,yani teşkilatçılığı,yöneticiliği,teşkilatlarla kazandırdırdığı işlerlik, hareketlilik hafızalardan gitmedi.
Strateji olarak ‘Ovaazatlı seçimleri’ Yalçın ve teşkilatının başarısı idi.Üyelerin önüne sandık koyarak şeffaf bir şekilde delege seçimi yapan tek isimdi.
Peki Yalçın şimdi ne yapıyor?
O gün bugündür ağırlığını korudu ve duruşunu hiç bozmadı.
Yeminli Mali Müşavir olan Sedat Yalçın,donanımlı bir siyasetçi olarak hafızalarda hep yerini koruyacağa benziyor.
O dönemin Bursa için en önemli kazanımı ”Bursa 2023 Vizyonu’nu başlıklı çalışmasıydı.
Ar-Ge çalışmaları kapsamında yürütülen bu çalışmayı uzman ekiplerden oluşturulan bir komisyon ile ve titizlikle hazırlanmıştı.
Bursa’nın her tür sosyal, ekonomik ve kentsel gelişimini de içeren bu çalışma 12 başlıktan oluşuyor.
2013 yılında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde geniş katılımlı bir toplantıda AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, dönemin AK Parti Ar-Ge Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Dünyaca ünlü mimar ve şehir plancısı Sidney Rasekhi davet etmişti ve Sidney Bursa konulu önemli konuşma yapmıştı.
Yalçın, “AK Parti’nin 2023 Vizyon çalışmasının zaruri bir yerel tasarımı olarak da adlandırabileceğimiz bu çalışmanın, dünya kentlerindeki uygulamaları ve akademik boyutta ilerlemesi nedeniyle, örnek bir belge olarak Bursa’nın kent hafızasında önemli bir yer tutacağını ümit ediyoruz” demişti.
Ayrıca kentin temel hedeflerinin sürdürülebilir olmasına özen gösterdiklerini açıklamıştı.
Bu yazıyı kaleme almamdaki esas amaç ise; AK Parti iktidarının bugünkü şartlarda ‘TASARRUF’ başlığı altında 938 Milyar TL bir bütçe açıklamış olması.
Rahmetli Erbakan döneminde kamu kurumlarının ekonomik güçlerini tek merkezde toplayarak kredi ihtiyaçları olduğu zaman bankalara muhtaç etmeyen tek sistem olan, ‘Havuz Sistemi’  adlı bir projesini keşke alıp kullansa.
Örnekle;
O dönem SGK’nın aylık ihtiyacı 100 Bin TL iken 70 Bin TL ödenek verilmesiyle sıkıntı yaşaması ve yine Bağkur’un aylık harcırah olarak 50 Bin TL iken 100 Bin TL verilmesiyle israf edilmesine sebep oluyordu. Bu proje ile denk bütçenin oluşturulması sağlanmıştı.
İşte bu bağlamda iyi bir hesap uzmanı olan Yalçın’ın fikirleri bana göre çok önemlidir.Mevcut duruma bakıldığında Yalçın’dan faydalanmanın önü açılmalıdır.Denk bütçe oluşturulmasında konunun uzmanlarıyla istişare edilerek gerçekleştirilir.
Yine Eşel Mobil sistemi ile enflasyona göre maaş uygulanış sistemi. Ayrıca, ÖTV’nin aşağı çekilmesi meselesi gibi birçok konu başlığı var.
Zaman zaman tecrübe paylaşımı Bursa’ya kazandırır.
Selam ve dua ile..
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam