Gelelim kulislere « Bursa'da Meydan

1 Temmuz 2022 - 08:29

Gelelim kulislere

Gelelim kulislere
Son Güncelleme :

18 Nisan 2018 - 0:23

33 views
reklam

Anlaşılan,2018-2019 yılı AK Parti için hayati önem taşıyan bir seçim yılı olacak.
Bu açıdan bakıldığında,AK Parti’nin kafasını kaşıyacak zaman yok olsa da önümüzdeki dönemde seçim kaybetme lüksü hiç yoktur.
Yaşananları ve yaşanacakları ard arda sıralayarak kısa analizler ortaya koyalım;
Vekalet savaşlarını sürdüğü Suriye’de  ABD’nin kandil gecesi,İngiltere ve Fransa’yı yanına alarak , Suriye’ye yüzlerce füze göndermesi,ABD ve Rusya gerginliği iyice arttırması Türkiye’ye farklı bir misyon yüklemiş.Türkiye’nin her  iki ülke arasında arabuluculuk  yaptığı bir dönemden geçiyoruz..
Ortadoğu da mazlum insanlar üzerinde oynanan oyunun bedeli, insanoğlunun metodu ile değil de sanıyorum Allah’ın metodu ile ağır olacaktır…
Dünya’da gerginliklerin had safhaya çıktığı bir dönemde Ankara seçim hazırlıklarına başladı bile..İlk  erken seçim açıklaması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi…
Kaybetme lüksü olmayan Ak Parti,özellikle Büyükşehirler için flaş isimleri sahaya sürecek. İstanbul için Başbakan Binali Yıldırım’ın ismi iyice kesinleştiği ifade ediliyor. Geçen hafta kamuoyunda konuşulan mesajı, “veda” mesajı olarak algılandı.
Yine,bize ulaşan bir bilgiyi daha paylaşalım; belki ne alaka diyebilirsiniz fakat İçişleri bakanlığı için sürpriz bir isim konuşuluyor.
O sürpriz İsim; Gıda,Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker!
Haziran da yapılacak kongre sonrası,değişimin olacağı,bilgisi henüz hükümet kaynakları tarafından doğrulanmasa da bize düşen,kulisler de konuşulanları okuyucularımıza aktarmak.
Siyasi kulislere yansıyan,diğer önemli bir konu ise ilerleyen süreçte çok konuşulacak.Başkanlık sistemi öncesi bir başbakan daha görebiliriz.
İddialara göre,3 ayrı isim üzerinde duruluyor…
1-Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,
2- Bursa için çok önemli isimlerden biri olan Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu..
Üçüncü ismi şimdilik yazmak istemiyorum..!
Birazda Bursa’yı irdeleyip,bize ulaşan bilgileri aktaralım..
Özellikle yerel seçimlerin hareketli geçeceğini ifade ederken,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına kısa bir göz atalım;
Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimler ile ilgili diyor ki “Bu seçimlerde, bizim değil de halkın istediği isimler olacaktır” ..
İşte bu düşünce doğrultusunda,AK Parti eski İl başkanı Sedat Yalçın ismi Osmangazi Belediye Başkanlığı için konuşulmaya başlandı bile..
Ana muhalefet Partisi CHP’de Milletvekili Erkan Aydın’ı Osmangazi’den aday göstereceği,bu yönde araştırma yapıldığı gelen bilgiler arasında.
Bilindiği gibi Erkan Aydın,CHP’de yapılan ön seçimde ilk beş arasına girmesi şaşkınlık yaratmıştı.Şaşırtıcı olan başka bir örnek daha vererek yazımızı taçlandıralım; 
CHP’nin  Genel Başkanlığına aday olan Ertuğrul Günay seçim kaybetmişti. Ardından AK Parti’de  Kültür ve Turizm Bakanı oldu.Şayet o kurultayda Ertuğrul Günay CHP Genel  Başkanı olsaydı,bugün,CHP’nin başında Kılıçdaroğlu’nun yerinde oturacaktı.
CHP’li Erkan Aydın ise yerel örneğidir. Aydın,DAĞDER Genel Başkanlığı yaptığı dönemde, AK Parti’ye yeşil ışık yaktı.Kendisine yer bulamayınca da CHP’ye gitti.Bugün CHP Bursa Milletvekili…Ak Parti’de kalmayı başarabilseydi belki de Ak Partiden aday olacaktı…
Ulaşan bilgilerde bir değişiklik olmaz ise, Osmangazi’de Sedat Yalçın Erkan Aydın karşılaşmasını izleme ihtimalimiz bir hayli yüksek.
Peki,Büyükşehirde  bir değişiklik olur mu?
İlçe belediye başkanlarından kimler devam edecek,kimler  koltuklarını bırakmak zorunda kalacak?
Haklarında soruşturma yapılan Belediye Başkanlarının akıbetleri ne olacak..
4 dönemdir koltuğunu koruyan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in  durumu ne olacak?
Daha fazlası,önümüzdeki günlerde….
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam