Hızlı Tren'in perde arkası ve Çavuşoğlu farkı! « Bursa'da Meydan

19 Ağustos 2022 - 14:30

Hızlı Tren'in perde arkası ve Çavuşoğlu farkı!

Hızlı Tren'in perde arkası ve Çavuşoğlu farkı!
Son Güncelleme :

16 Nisan 2018 - 10:11

51 views
reklam

Yedi seneden beri,sürüncemede kalan Bursa-Osmaneli(Bilecik)Hızlı demiryolu  projesi  ihalesi  geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.
Hızlı Tren’in  bu kadar geç kalmasının ana sebeplerini yazdıktan sonra ihale sürecini de detaylandırarak Bursa halkına rahat bir nefes aldırmak en önemli görevimizi de yapmış olalım.
Hızlı Tren’in bu kadar geç kalmasının iki ana nedeni var.
Birinci neden şu;
Edindiğimiz kulis bilgilerine göre  Kamulaştırma maliyetlerinin çok fazla olması yani bölgenin verimli tarım arazileri üzerinde olduğu için rayiç bedelleri çok fazla. Mesela Bozöyük’ten sonra Bursa’ya kadar olan güzergah çok yüksek olduğu araziler fakat Polatlı,Sivrihisar,Palu noktaları rayiç bedellerinin çok daha az yani verimsiz  düz arazi noktalarıdır.Ttüm bölgeler bu şekilde olsa idi belki süreç çok daha hızlı olacaktı keza buna bağlı olarak yine tarım arazilerinden çok daha verimsiz arazi güzergahına doğru kaydırmak için de çaba gösterildi, güzergah ne kadar az tarım arazilerinden  geçerse o kadar avantajlı olacak kanaati önemliydi.
İkinci neden  ise,
Heyelan problemleri de en önemli ikinci unsur oldu. Mesela Bozöyük ile Yenişehir arasında kalan stratejik noktalarda heyelan riski taşıyan önemli güzergah idi.Bu bölgenin de heyelan bölgesinden çıkartılarak güzergah değişimi de gerçekleşmiş oldu.
Hızlı Tren ne zaman yapılacak peki?
Bu iki ana unsurdan sonra Bursa-Osmaneli, Ankara hızlı tren hattı yukarıda yazmış olduğumuz iki ana unsurun çözülmesi ile 2018 yılının sonuna doğru Bursa-Yenişehir hattı bitmiş olacak bundan sonra ne kaldı ki diiyebilirsiniz ki çok haklısınız.
Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun konuya el atmasıyla birlikte acil olarak TCDD’de bir toplantı gerçekleşti ve sonuçlar ortaya çıktı. biz de bu sonuçları kamuoyu ile paylaşalım.
Diğer siyasi tıkanıklığa değinmek istemiyorum kim bu projeye engel oldu ise mizan ve terazi orada. Kim bu projenin önünü açtı ise 3 milyon nüfusun duasını almış olacak. Bu dua da Başbakan yardımcısı Hakan çavuşoğlu ve bilmediğimiz bürokratlar…
Proje bittiğinde ;
BURSA-OSMANELİ(BİLECİK) HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ BİTTİĞİNDE BURSA ANKARA KAÇ SAATE DÜŞECEK?
Ülkemizin en gelişmiş sanayi şehirlerinden biri olan Bursa ile Bilecik arasında inşa edilen hızlı demiryoluyla Bursa; İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya’ya bağlanacak.103 kilometre uzunluğundaki  proje iki kesimden oluşmaktadır.Bursa-Yenişehir kesiminde altyapı yapım çalışmaları devam etmektedir.Yenişehir (Bursa)-Osmaneli (Bilecik) altyapı yapım ve Bursa-Yenişehir-Osmaneli (Bilecik) arası üstyapı ve elektromekanik ihalesi de yapıldı.
Peki proje bittiğinde Ankara-Bursa arası kaç saate düşecek?
Proje tamamlandığında Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası 2 saat 15 dakika, Bursa-Eskişehir arası 1 saat 5 dakika olacaktır.
Bursa-Bilecik arası ise 45 dakikaya düşecektir. Aile bütçe ekonomisi olarak ise son derece uygun ve güvenilir olduğu için proje anlam kazanıyor.
Peki ihale bedeli nedir bu işin ve ihaleyi hangi firma aldı?
Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi Altyapı, Üstyapı ve Elektromekanik Yapım İşi İhale Sonucu
T.C Devlet Demiryolları İşletmesinin 2018/41899 KİK numaralı sınır değeri yaklaşık maliyeti 2.455.245.031,31 TL olan Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi Altyapı, Üstyapı ve Elektromekanik Yapım İşi ihalesine 13 firma tekli vermiş ve ihaleye verdiği 2.498.125.730,00 TL teklifle AGA ENERJİ NAK. MAD. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. + İMAJ ALTYAPI ÜST YAPI SAN. VE TİC A.Ş. ortak girişimi kazanmıştır. İhaleye katılan 2 firma sınır değerin altında teklif vermiştir.
İhale Bursa-Osmaneli arası Hızlı Tren Demiryolu Hattı toplam 105.7 km hat uzunluğuna altyapı, üstyapı ve elektromekanik işlerini kapsamaktadır. İşin süresi yer tesliminden itibaren 730 (yedi yüz otuz) takvim günüdür.
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam