İnsan olabilmek önemli « Bursa'da Meydan

5 Temmuz 2022 - 18:12

İnsan olabilmek önemli

İnsan olabilmek önemli
Son Güncelleme :

17 Haziran 2020 - 11:59

1.166 views
reklam

Yaşı müsait olanlar merhum Savaş Ay’ın A Takımı programını hatırlar. Ahmet Kaya’nın ölümünden sonra eşi Gülten Kaya’nın konuk olduğu, A Takımı programını dün gibi hatırlarım. Konu, Ahmet Kaya’ydı. Elbette programı uzun uzun anlatmayacağım. Sadece dikkat çekmek istediğim hususu anlatacağım.
Programa; telefonla, bugün hayatta olmayan ülkücü Ozan Arif katılmıştı. Ahmet Kaya’yla taban tabana zıt olduğu konuları bir bir sıralarken; Aynı zamanda, Gülten Kaya’nın incinmemesi için hassas davrandığını, saygıda kusur etmemeye özen gösterdiğini tüm izleyicilere hissettirdi. Gülten Kaya’ya “Yenge Hanım” diye hitap ediyordu. Tam da dikkat çekmek istediğim konu bu.
 Peki, bugünlerde neler oluyor. Bir ahlaksız; cezaevinde olan bir partinin genel başkanının eşine, cinsiyeti üzerinden saldırıyor. Farkında mıyız? Yozlaşıyoruz. Kendini bilmez çirkin zihniyetli kişiler yüzünden, toplum olarak git gide çirkinleşiyoruz. Onlarca örnek verebiliriz. Kadın cinayetleri, çocuk istismarları, hayvanlara yapılan işkenceler. Şayet kişi, hiçbir canlıya zarar vermemesi gerektiğini, çocuklara dokunmaya hakkı olmadığını, bir yerde eli kolu bağlı bir adamın karısına, dil uzatılmasının, insanlık dışı bir davranış olduğunu bilmiyorsa, yani karakter yapısı buna müsait değilse, bunu cezai yaptırımlarla öğretmek, siyasal iktidarın asli görevidir.
 Bu suçlar ancak, adalet mekanizmasının doğru çalışmasıyla mümkün olur. Cezalar; işlenen suçlara göre verilmeli. Suç işleyenin hangi partiye oy verdiğine, hangi siyasi lideri sevdiğine göre değil. Unutmayalım ki göz yumanlar, görmezden gelenler, bunları salıverenler bu suçların vebaline ortak olur.
Hangi siyasi parti’ye oy verirsek verelim, hangi dünya görüşüne sahip olursak olalım, ama önce insan olmamız gerektiğini bilelim. Ülkemizin itibarı için, bizden sonra ki nesiller için, bu çirkin suçlara dur demeliyiz. Tabi ki ülkemizi daha mutlu ve huzurlu hale getirmek istiyorsak!
Kalın sağlıcakla.
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam