İyi mi yoksa kötü mü? « Bursa'da Meydan

11 Ağustos 2022 - 17:29

İyi mi yoksa kötü mü?

İyi mi yoksa kötü mü?
Son Güncelleme :

11 Haziran 2019 - 9:53

34 views
reklam

Size,  iyi mi yoksa kötü mü?  iki eksen arasındaki  ; gerçek veya sanal,doğru veya yanlış,iyi veya kötü gibi bilinen hayatımızın realitelerini anlatmak isterim.
Tabir- i caiz ise iki kişinin yaşadığı dönemden dünya nüfusunun milyonlara ulaştığı; dertler  çoğaldı mı yoksa azaldı mı? arasında sıkışıp kaldığım gerçeklerden bahsetmek isterim.
Tarihe derin izler bırakan Çanakkale savaşından nice savaşlarda hastanelerin olmadığı, ameliyatların savaş alanında, ilkel yöntemler ile yapıldığı dönemden teknolojiye bir adım kala, dişimizi ahşap kapıya bağlayıp çektiğimiz dönem arasında ki faydaları veya zararları arasında sıkışıp kaldığım somut durumları tasvir etmeye çalışacağım.
‘Allah hasta etmesin hastanesiz’de etmesin’ ifadesinin arasında da boğulup kaldım aslında.
Çünkü;
Hastalar çoğaldıkça buna orantılı olarak hastanelerde çoğaldı.
Hastalar azalsa da hastane hiç mi olmasa acaba?
Hasta azalsa da hastanelerdeki kimyasal zehirlerden mi kurtulsak acaba?
Narkotik durum olan anestezi yapmadan kimyasal Ali’ye bulaşmadan dişimizi ahşap kapıya bağlayıp çeksek mi acaba?
belki de birçok yan etkisinden kurtulurduk.
Kalpten alerjiye kadar…
Asıl meseleye varacak olursak eğer,  teknoloji’nin faydaları ile zararları arasında sıkışıp kaldığımız şu durumdan.
Zamanın birinde televizyon icat edilmemişti cümlenin devamı televizyon icat edildi doğal olarak.
Televizyon icat edildikten sonra küüüt diye bir ses, camdan dışarıya baktığımda adamın feryad ettiğini hep birlikte görmüştük aslında
Peki sonra ne yaptık?
Birşey yaptık ama o şeyi yapmadan önce de telefon denen cihaz icat edilmişti cümlenin sonrası tabiiki telefona sarılıp hemen 112’yi aradık burada sorun yok fakat asıl sorun şurada, kaza anında şoför’ün can çekiştiğini bir feryad ile ailesine bilgi verdik.
Peki sonra ne oldu ki?
Şoförün yakınları geldi kaza yapan diğer araç sahibine daldı o ona bu buna , kalp krizi geçiren,yara alan falan filan derken olay öyle bir büyüdü ki,  icat edilen tv de haberlerde izleyen şehir dışındaki akrabalara kadar sıçradı.
İş daha çok büyüdü?
Kamuda çalışan izin aldı işi aksattı,özel şirketi olan yatırıma ara verdi,otomobiline extra mazot koydu,stres,yaptı, yolda gelirken üç kaza atlattı,telefonda konuşurken polis ceza yazdı,kırmızı da geçti,trafikte diğer araç şoförüne el kol hareketi yaptı, neler neler…
Teknolojinin tek faydası 112’yi çağırmanın dışında pek de görünmüyor gibi?
E tabiiki bunun yanında bir arkadaşımızın doğum günü için kitle iletişim aracı olan telefon ile aradık,tv ye anons yaptırdık, gazeteye de ilan verdik.
Hatta iş ilanı verdik binlerce insan iş sahibi oldu,bir ürün icat ettik ihracat için ilan verdik Milli ekonomimize katma değer sağladık,bir hastalık için şifa olabilecek şeyler yaptık,yıpranmayan otomobil lastiği icat ettik tanıtınca geniş bir yelpazeye ulaştırdık derken, 4.0 endüstri hatta 5.0 endüstri denen robotik kodlamadan,nano teknolojiye,mechine learning,yapay zeka,yalın iş tekniği gibi katma değeri yüksek sektörler hatta bu sektörlere iş insanı yetiştirmek için İTÜ’ler ,ODTÜ’lere bölümler açtık.
Şimdi iki dünya arasında sıkışıp kaldığımız; doğru mu yanlış mı? Sorularına siz de cevap arayınız.
Telefonum çalıyor görüşmek üzere
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam