Kahrolsun RANT « Bursa'da Meydan

19 Ağustos 2022 - 14:00

Kahrolsun RANT

Kahrolsun RANT
Son Güncelleme :

15 Kasım 2016 - 9:33

36 views
reklam

“Medeniyetimiz imar rantına yenik düşüyor.” Bu sözler Başbakan Binali Bey e ait. Hatta konuşmasında Bursa yı da telaffuz etti. Peki, şimdi ne olacak?
Bursa, medeniyetimizin sembol şehirlerinden bir tanesidir. Her yeni bir gün küllerinden kurtulmasını bekleyen medeniyetimize ait yerlerin meydana çıkması heyecan vermektedir. Herkesin malumdur ki tarihi kimliğini muhafaza ederek gelişen şehir olabilmek hiç de kolay değildir. Geçmişe ait yapılar ile şimdiki yapıların birbiriyle uyum sağlamasını beklemek imkansız sayılmaktadır. Ya şehriniz sahip olduğu tarihi kimliği ile anılacak yada modern mimari özelliğine sahip mega kent kimliği ile anılacaktır.
Bursa, Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış bir şehir olarak imar rantına kurban edilemez. Hiç kimse böyle bir vefasızlığa asla izin veremez. Çünkü bu şehir Marmara Denizini doldurularak yeni bir yaşam alanı olarak oluşturulmadı. Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluğunu kollarında barındıran bu şehre yüksekten bakıldığında sizce ilk göze çarpan medeniyetimize ait eserler midir? Aksi halde ilk göze batan şey rant olursa orada sıkıntı var demektir. Aramızda Ulu Caminin minarelerini gören var mı? Atalarımız çocuklarına yerleşim yerlerinden fazla uzaklaşmasınlar diye Ulu Caminin minarelerinin görünecek yere kadar gitmelerine izin veriyorlarmış. Eskiden Bursa için “minareyi kaybetmemek” ölçüsü Ulu Cami için geçerliymiş. Günümüzde ise bu ölçü kim bilir hangi plaza, otel ya da konut alanıdır.
Eski Başkan Özgen Keskin zamanında Birkaç mahalleden oluşan kentsel dönüşüm bölgesinin temel atma töreninde konuşan o zamanın Başbakanı ve şimdi ise Cumhurbaşkanı olan Erdoğan “toprağa yakın olan binalar inşa edelim” demişti.  Bu işin takipçisi olarak ta Bursa Valisini görevlendirmişti. Özgen beyin mega proje olarak bahsettiği bu dönüşüm, başkanlık ömrü yetmediği için gerçekleşmedi.
Yeni yerleşim yerleri yapılsın amenna ama kentin ve insanların ruhuna uygun olsun.
Kahrolsun RANT.
Yaşasın MEDENİYET.
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam