Kararın perde arkası « Bursa'da Meydan

13 Mayıs 2021 - 14:37

Kararın perde arkası

Kararın perde arkası
Son Güncelleme :

19 Nisan 2018 - 2:26

reklam

İki gün önce MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos tarihinde erken seçim kararı alınması teklifi gündeme bomba gibi düştü.
AK Parti’nin kurultay süreci, yerel seçim ve bir takım konuları ertelemek zorunda bıraktı.
Peki bu karar AK Parti ile ortak alınmış bir karar mı?
Bence asla değil!
Danışıklı dövüş gibi görünse de böyle değil, hemen gerekçemi sunacağım ve siz de hak vereceksiniz.
İki sebeple konuyu açıklığa kavuşturalım.
Bir kere 16 yıllık bir iktidar partisi varken ittifak kurduğu ve milletvekili sayısı 40 olan bir siyasi partinin seçim kararı alması AK Parti’nin imajını yerle bir eder.
İkinci sebep ise, son yıllarda özellikle MHP’nin almış olduğu kritik kararlara bakarsanız; Bursa Keles Kocayayla’ da  üçlü bir koalisyon ; MHP, 7 Temmuz 2002’de   ANAP- DSP  koalisyonunu bozmuştu ve  tam arkasından 2002  Kasımda seçim kararı almıştı. AK Parti hükümeti ardından da iktidarı başlamış oldu.
Yine, Haziran seçim sonrası Davutoğlu ile Devlet Bahçeli’nin koalisyon hükümeti görüşmeleri ters tepti. dengeler değişti.
Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı sürecinin startı verilmiş oldu.
Bu gerekçeler sizi tatmin etti mi?
Peki AK Parti’nin bu sürece sıcak bakacağının sebepleri neler olabilir?
Sebeplere gelmeden önce AK Parti bu tarihi değiştirecektir bir ile üç ay arasında ki bir pazar gününe alacaktır ki iktidar partisinin sözü olsun.
Hemen sebeplere doğru ilerleyelim.
Birinci sebep şu ki, şu anda Türkiye’de gizli bir devalüasyon var ve ekonomik olarak dış ülkelerden ciddi baskı var. Sıcak para yok,dolar tarihin en yüksek virajında ve dolara bağlı bir cok ürün var.  Bu da ülke ekonomisini etkiliyor ve çok daha kötüye gitmeden seçimle gidişatı değiştirmek.
MHP açıkçası ittifak kurduğu bir siyasi partiye irade üstünlüğü gösterdi.
İkinci sebep şu ki, Türkiye’de AK Parti belediyeleri çok kötü durumda. Özellikle görevden alınan belediyelerde seçmenin olumsuz etkisini başkanlık seçimi ile ortadan kaldırarak yerel seçimlere tedbirler almak öncesinden başkanlık seçimini garanti altına almak.
Üçüncü sebebi ise şu ki, İYİ Parti’nin ilerleyen süreçte güçlenerek büyümesi ve AK Parti’yi ilerde daha çok etkileyebileceğini düşünerek tedbir almak.
Dördüncü sebep ise şu, AK Parti’yi özellikle genç tabanda etkileyecek yeni bir siyasi akım oluşuyor. En çok ise bu akım ürküttü ve neticede tedbir almasını sağlayacak.
İşte bu akım ise Dr.Fatih Erbakan’ın kuracağı yeni bir siyasi partidir.
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam