marmaris escort

Kurban değil yiyecek bayramı! « Bursa'da Meydan

19 Mayıs 2022 - 12:15

Kurban değil yiyecek bayramı!

Kurban değil yiyecek bayramı!
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2019 - 10:23

29 views
reklam

Kurban bayramı Müslüman dünyası için son derece büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Allah’a yakınlaşmak için bir vesile yaratan bu bayramda kurban kesmek ve Allah’ın rızasını kazanmak en önemli ibadetler arasında gösterilebilir. Tüm İslam aleminde büyük bir coşku ve aynı zamanda manevi gelişmelerle yaşanan bayram, Allah’a şükrün ve bağlılığın bir simgesidir.
11 Ağustos tarihinde kurban bayramını eda edeceğimiz kurban bayramında; hayvan pazarlarına dikkat ederseniz eğer yaşı henüz dolmamış hayvanlar satılmaktadır bu da böylelikle kurban değil, yiyecek bayramına dönüşecek,olayın maneviyatından uzak düz kasaptan et alma mantığına bürünecektir.
Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v) ‘in sünnetine göre deve de 5; sığır ve manda da 2; koyun ve keçi de ise 1 yaşını doldurma şartı aranmaktadır.Koyunlarda bir istisnaya müsaade edilmiş ki 6 ayını tamamlayan koyun,bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.
Buna göre deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması hâlinde söz konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez. Nitekim bir yaşına varmamış ama yetişkin olan oğlağını kurban etmek isteyen bir kimseye Hz. Peygamber, “Bu sadece sana mahsustur. Senden sonra başkası için yeterli olmaz.” (Buhârî, Edâhî, 8) buyurmuştur.
Bu bayramda kesmiş olduğumuz kurban etinin  ihtiyaç sahiplerine dağıtılıp buzdolabında bir yıl stok yapılması yasaklanmıştır.
Hasta ziyareti ,akraba ziyareti,çocuklara şeker ve para verilmesi şarttır ve bu dünyadan göç etmiş akraba kabir ziyareti yapmak esastır.
Yine dini bayramlar ailedeki büyük ve küçüklerin bir araya gelmesi için önemli fırsatlar yaratır. Uzun zamandır görüşememiş akrabaların aynı sofra başında buluştuğu bu günlerde Allah’ın rızasını kazanmak için birbirinden özel fırsatlar yaratılabilir. 
Kurban bayramı zenginler için vaciptir ve bireysel ve toplumsal  olarak çok fazla faydaları vardır; hatırlanmak,paylaşmak,et yiyemeyenlere katkı sağlamak, dayanışmayı sağlamak,ekonomik adaleti sağlamak ve Allah’ın rızasını kazanarak  sevap kazanmaktır.
Günümüzde ki kutuplaşan toplumlar arası ilişkileri güçlendirip kin ve nefret duygularını törpülemektir.
Kurban bayramında, tatile gidecek insanlara dikkatinden daha fazla dikkat etmeyi tavsiye eder, şimdiden bayramınızı kutlarım.
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam