MADE IN BURSA THE İBRAHİM BURKAY « Bursa'da Meydan

5 Temmuz 2022 - 19:03

MADE IN BURSA THE İBRAHİM BURKAY

MADE IN BURSA THE İBRAHİM BURKAY
Son Güncelleme :

08 Ocak 2018 - 23:20

510 views
reklam

BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve yönetim kurulu üyelerinin son dört yılda Bursa ekonomisine hangi projeler ile destek oldular bir bütün olarak ana başlıkları ile birlikte hatırlayalım.

İlk önce bir slogan gerekiyordu ve ”Bursa büyürse Türkiye büyür” sloganı CUK diye oturdu.Hatta bu slogan Türkiye’ye mal oldu.Çünkü Bursa Türkiye için ihracatta en önemli bir center idi.

Peki Bursa’nin ROL MODEL olmasi için nelerin yapılmasi gerekiyordu birlikte irdeleyelim;

-SEKTÖREL KONSEYLER KURULDU.

20 stratejik alanda kuruldu ve 70’e yakın etkinlik düzenlendi.Ortak akıl ve istişare toplantıları yapıldı.

Cumhurbaşkanı ve başbakanlık düzeyinde yaklaşık 60 toplantıgerçekleştirildi.

Kümelenme grubu oluşturuldu.300’e yakın firma biraraya getirildi.SETEK Bilim sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından desteklenen ilk ve tek tekstil kümelenmesi projesi yapıldı.

KÜRESEL FUAR ACENTESİ

5 bin üyeye 130 yurt dışı iş gezisi organizasyonu gerçekleştirildi.KOSGEB işbirliğinde 12 milyon TL’den fazla destek verildi.Her 8 üyeden biri KFA (Küresel Fuar Acentesiyle) yurt dışına çıktı.2018 yılında 40 fuar organizasyonu yapıldı.

TİCARİ SAFARİ

100’e yakın ülke’den 14 binden fazla yabancı alıcı,yurtiçi ve yurtdışından,600’den fazla oda,kurum,kuruluşlar ve dernek yetkilileriyle işbirliği görüşmeleri İhracata dönük proje kapsamında 3 yılda 800 yeni ihracatçı kazandı.Bursa,ihracatçı sayısındaki artışı,Eskişehir ve Balıkesir’in toplam ihracatçı sayısına eşit durumda..

BUTEKOM

Bu proje ile firmaların daha rekabetçi gücünü arttırdı.Tekstil ve teknik tekstil mükemmeliyet merkezi,ileri kompozit malzemeleri araştırma ve mükemmeliyet merkezi için kalkınma ajansı ile yapılan protokol ile olumlu sonuçlarını irdeleyiniz.En önemlisi de Bursa’daki firmalara “sürdürebilir başarılar” sağlamak.

AR-GE TASARIM MERKEZİ

Bursa’da AR-GE Merkezli firma sayısı 3 yılda 23’ten 74’e yükseltildi.Yine otomotivin dışında 10 farklı alanda ar-ge atılımı ile birlikte,otomotiv,tekstil,mobilya ve seramik sektörleri başta olmak üzere 6 tasarım merkeziyle hayal dünyamiz somutlaştırıldı.

TÜRK TİCARET MERKEZLERİ

BTSO başkanı İbrahim burkay’ı Ankara  önemli bir statü ile görevlendirilerek (TİM A.Ş) yönetim kurulu başkanlığına taşındı.

BTSO MESYEB

3 milyon tl yatırım ile 5 sektörde 64 ayrı meslekte belgelendirme hizmeti Türkiye’nin kapsam bakımından en büyük merkez 3.500 metrekare alana sahip durumda.Bugüne kadar 17 bin kişiye belge vermiş durumda.

GEKAD

Kayıtdışı meselesi ele alındı. İstihdam mücadelesi 50’ye yakin kurumsallaşma eğitimi,800’e yakın katılım ve iş sağlığı alaninda 1000 kişiye eğitim  verilerek  geleceğin ekonomisini kayıt altina alma mucadelesinin altyapısı oluşturuldu.

İSTIHDAM OFISLERİ VE DESTEKLER

Özellikle sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemsediği bir konu olan istihdam meselesi bir ekonomi şurasinda ele alınmıştı.Bu bağlamda Burkay,İŞKUR ile işbirliğinde 4 ayrı noktada istihdam ofisi kurdu.Bin beş yüz firma ziyareti,10 bin istihdam talebi ve Şubat ayı sonu istatistiklerindeyse 50 bin kişiye artı istihdam hedefi ile 1 milyon barajı ilk kez aşılacak seviyeye taşındı.

TEKNOSAB

Evet bu proje yine “VIZYON” projeler arasinda yer almaktadır.

25 milyar dolarlık yatırım endüstrileri arası işbirliği,Uludağ üniversitesi,AR-GE ve mükemmeliyet merkezleri ve lojistik altyapısı ile Türkiye ihracatına 40 milyar dolar katkı sağlamak.Bursa’nın 4 $ dolar olan kilogram başı ihracatı 8 dolar’a $ kişi başına düşen “Milli Gelirimiz” de 35 bin dolara yukselecek sanırım bu konu sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdogan icin en onemli bir realitedir.Ilk fabrika binaları 2018 yılının Kasım ayında teslim edilecek.

KOBİ OSB PROJESİ

Kobilerin rekabet gücünü arttirarak,ilk etapta 11 farklı sektörumüz KOBİ OSB’de konumlanacak.

Plastik,kauçuk,gıda,elektrik ve elektronik,yapı elemanları,otomotiv yan sanayi,kimya kaplama teknolojileri geri dönüşüm,tekstil, metal ve makina gibi lokomotif sektörler yer alacak.

Yazı çok uzadı isterseniz; Payitaht çarşı,Enerji verimlilik merkezi,model fabrika,Tahkim.Arabuluculuk,BTSO akademi,BTSO BİZ,BTSO mutfak,TTM,GUHEM (Avrupa’nın en iyi dünyanın 5. uzay ve havacılık merkezlerden biri olan proje,üyelere destek ve Fuar organizasyonlarıni hatta Ibrahim Burkay ve ekibinin fuarlarda dunyayı kaç tur attığını,kaç saat uyuduklarinı hatta uykusuz geçen sureyi,ne kadar iş hacminin oluşturulduğunu diger bir köşe yazımizda ele alalım

Sonuç itibariyle Bursa kamuoyu İbrahim Burkay’ı vizyonu olan önemli bir isadamı olarak değerlendiriyor ve konuşuyor..

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam