fake watches

Meslek okullarının geleceği « Bursa'da Meydan

24 Ocak 2022 - 23:19

Meslek okullarının geleceği

Meslek okullarının geleceği
Son Güncelleme :

06 Mart 2019 - 8:42

20 views
reklam

Geçen hafta, Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası BTSO,Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği protokolüyle mesleki ve teknik eğitimde seferberlik başlatmıştı.
BTSO başkanı İbrahim Burkay, ”mesleki eğitimin Türkiye’nin kalkınma hedeflerinde stratejik role sahip olduğunu belirterek,Bu bilinçle Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar eğitime 600 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldığını” ifade etmişti.
Yeniceabat ve Atıcılar’da iki önemli mesleki eğitim kampusu kazandırıldığını…
2023 Eğitim Vizyonu,nitelikli dönüşüm ve ülke hedeflerimiz açısından stratejik önem taşıdığını,iş dünyası olarak ülkemizin eğitim vizyonu doğrultusunda katkı sağlamaya hazırız dedi.
Yeni müfredatın Teknolojiye uyum sağlaması yönünde;
Sanayinin bilgi ve tecrübesini eğitim kurumlarına aktarmayı hedeflediklerini,”protokol kapsamında okullarımız ilgili mevzuat doğrultusunda özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları içerisinde yer alacak.Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte Odamızın da yönetiminde söz sahibi olacağı okullarda eğitim alanlarını teknolojiyle uyumlu hale getirmeyi amaçladıkları bu protokolde Gençlerimizin meslek seçimlerinde aileleriyle birlikte sunulacak olan rehberlik hizmetinden de faydalanma fırsatına kavuşurken,mezuniyetlerinde de istihdam önceliğine sahip olacaklar.
Anladığımız kadarıyla mesleki eğitimde artık müfredat artık işverenler tarafından belirlenecek ve verimlilik daha çok artmış olacak.
MEB Bakanı Ziya Selçuk’unda bu konuya hassasiyet taşıması Türkiye’de artık nitelikli eleman ihtiyacı,aranan eleman ihtiyacı daha da kolaylaşacak ve üretimin sürdürebilirliliği özgüven kazanmış olacaktır.
Selçuk,”İcraat anlamında yeni bir dönemi hep birlikte şahlandırmak istiyoruz” dedi. Mesleki ve Teknik Eğitimde iş dünyasının katkısıyla mantalite ve zihniyet değişimi yaşanacağını,dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin de bu değişimi zorunlu kıldığını özellikle vurguladı.”Bu konu sadece eğitim ile alakalı bir mesele olmaktan ziyade ülkemizin ekonomisini ve demokrasisi için de hayati önem taşıyor.Önümüzdeki günlerde meslek okullarında okuyan çocuklarımız için çok farklı müjdelerimiz olduğunu göreceksiniz” diye de altını çizmişti.
Bu konuda çok önemli raporlar hazırlanıp yayınlanmıştı.
Ve tam akabinde…
BTSO Başkanı İbrahim Burlay’ın bu önemli protokolü MEB bakanı Ziya Selçuk,Milli Eğitim Bursa il Müdürü Sebahattin Dülger ve Bursa iş dünyası ile imzalandıktan sonra çok önemli bir gelişme daha yaşandı, bu sefer devreye TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu girdi ve proje genişledi.
Bursa’da hazırlanan bu protokolün Türkiye geneline yayılması Bursa’nın bir gururu olmuş oldu.
 
 
MEB ve TOBB ETÜ arasında ”Mesleki işbirliği Protokolü” imzalandı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un TOBB ile yapılan protokolde şu konuşma başlığı çok can alıcıydı.
”Ekonomide orta gelir tuzağından söz ediliyorsa bu aslında orta eğitim tuzağıdır.Yani ‘eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşecektir’ mesajı bize verilir.Bu bağlamda böyle bir adım atıyor olmanın mutluluğu içindeyiz” dedi.
Faziletlerde sebepler hiç önemli değildir.Bursa bu konuya el attı ardından bu konuyu TOBB başkanı hisarcıklıoğlu devam ettirdi bu bir fazilettir ve bundan faydalanmakta bizim en asli görevimizdir.
Ki, bu konu ile çok yakından ilgilenen bir gazeteci ve TV program yapımcısıyım.Geçen yıl ‘2Mesleki Algı’nın” gelişmesi yönünde 30 bölüm program çektim hedefim, 500 öğrencinin Mesleki ve Teknik okulları tercih etmesi ve fabrikaların aranan eleman ihtiyacını karşılaması ardından da üretimin devamı yönündeydi.
TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu Almanya’dan bir örnek verdi.Almanya’da mesleki teknik okulların yüzde 80’i özel sektörün desteklediği okullardır.Bizde bu noran yüzde 4 civarında.Ben bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu düşünüyorum dedi”
Bu kapsamda;
Türkiye’de 81 ilde 81 meslek lisesi, protokol kapsamına alınıyor.Odalarımız ve Borsalarımız vasıtasıyla buralardaki mesleki eğitimin dinamik,sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlanacak.Bu okullar atölyeler ve laboratuarlar kurulacak,mevcut olanlar yenilenecek.AR-GE ve beceri tasarım atölyeleri faaliyete geçecek.Eğitim içeriklerini TOBB ETÜ desteği ile hazırlanacak.
Bursa’da ise belirli sayıda pilot okul seçilecek ve proje hayata geçecektir.
Bursa’da başlayan bu proje Türkiye’ye yayıldı hayırlı ve uğurlu olsun.
 
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam