Mollarap Mahallesindeki afet ne durumda! « Bursa'da Meydan

1 Aralık 2021 - 00:25

Mollarap Mahallesindeki afet ne durumda!

Mollarap Mahallesindeki afet ne durumda!
Son Güncelleme :

06 Şubat 2018 - 12:22

27 views
reklam

Geçtiğimiz günlerde Mollaarap mahallesinde Ante inşaat firmasının resmi olarak imarlı olan bu bölgede yapmış olduğu derin bir kazı yapılmış ve ciddi çatlaklıklar meydana gelmiş ve bir heyelan oluşmuştu.
82 dairenin olduğu,350 kişilik bir nüfusun ve 30 dönümlük arazinin olduğu bu bölge de nüfus sayısının artabileceği konuşuluyor. Öncelikle Bursa Valisi İzzettin Küçük bölgenin  afet bölgesi olması ve hassasiyet duymasından dolayı bölge ile ciddi olarak ilgilendi. Yine Yıldırım belediye başkanı İsmail Hakkı Edebali,günlerdir orada ciddi ekiple çalışıyor.Öncelikli olarak can kaybının oluşmaması için önemli güvenlik çalışmaları yapıldı.Ev sahiplerine kira yardımı,otelde kalacakların parasal ihtiyaçları ile ilgilendiler.
Meselenin biraz geçmişine bakarsak eğer bu bölge 1967 ve 1985 senelerinde yine bu tip heyelanlar olmuş çünkü bu bölge ve doğuya kadar olan yerin stratejik olarak dere yatağı olduğu biliniyor.
Konuyu, tartışma boyutuna taşımak istemiyorum fakat geçmişte bir Belediye Başkanı döneminde yani bundan 15 sene önce Atatürk köşkünün olduğu noktada toprak kayması olmuştu.Şayet  bu konu bir rapor haline getirilmiş olsaydı bugün belki daha bir tedbirli davranılmış olacaktı.
Çok enteresan olacak fakat buradaki meselenin daha da derinliğine inecek olursak eğer bir hasta öksürükten dolayı doktora gidiyor ve hastanın öksürük değil de kalp krizi geçirdiği teşhisi koyuluyor. Şunu ifade etmek istiyorum; bu müteahhit eğer burada kazı yapmasaydı, buradaki çatlaklıkların oluştuğu bilinmeyecekti. Allah muhafaza belki de 20 sene sonra bölgede büyük bir heyelan olacak ve insanlar hayatından olacaktı.Bazen bir musibet bin nasihatten iyidir demekte fayda var.
Jeoloji mühendislerinin yapmış olduğu çalışma raporun da, bu çatlaklıklar yansıdı ve bölgede ciddi bir etüt yapılmış oldu.
Başta Valimiz ilçe Belediye Başkanı,ilçe kaymakamı ve tüm kurumların çalışmalarını sürdürüyor.
Bursa Valisi İzzettin Küçük,konuyu gerekli yerlere taşıdı ve halkla bizzat ilgilenirken,Yıldırım belediye Başkanı Edebali bir haftadır bölgede adeta nöbet tutmaktadır.
Bölge halkımıza geçmiş olsun.
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam