NATO ZİRVESİNE TÜRKİYE DAMGASI « Bursa'da Meydan

15 Ağustos 2022 - 18:31

NATO ZİRVESİNE TÜRKİYE DAMGASI

NATO ZİRVESİNE TÜRKİYE DAMGASI
Son Güncelleme :

06 Aralık 2019 - 9:30

35 views
reklam

NATO’nun kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısı ile İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve iki gün süren zirveye Türkiye damgasını vurdu.
İlk günķü toplantılarda dörtlü bir görüşme gerçekleştiren Türkiye, Almanya, İngiltere ve Fransa daha çok Suriye konusu üzerinde durdular.
Türk tarafı da Barış Pınarı Harekatı’nın haklılığını anlattı. Terörist unsurların Suriye’den temizleneceği zamana kadar harekatın devam edeceğinin altını çizdi. Söz konusu ülkeler ise YPG/PKK’ya karşı yürütülen harekât karşı çıkıyorlar. Çünkü bunların militanlarını besliyorlar da onun için.
Öbür sebebi ise bölgesinde güçlü bir Türkiye istememeleridir. 
Diğer taraftan Suriyeli mülteciler konusu ele alındı. Bilindiği gibi Türkiye’de 3 milyon 600 bin civarında Suriyeli mülteci bulunuyor.
Buna karşılık Türkiye’ye taahhüt edilen para da ödenmiş değil.
Yani batılı ülkeler her konuda olduğu gibi bu konuda da sözlerini yerine getirmiyorlar. 
Bu nedenle Başkan Erdoğan zaman zaman sınır kapılarını açıp bu mültecileri Avrupa’ya salacaklarından bahsediyor.
Üç beş mülteciyi ancak kabul eden Avrupa ülkeleri bakalım o zaman ne yapacak.
***
NATO zirvesinde Türkiye’yi önemli kılan diğer bir konu ise Baltık Ülkeleri ve Polonya’yı kapsayan savunma planı konusuydu.
Türkiye bu konudaki tavrını net olarak açıklamıştı.
Eğer NATO üyeleri Türkiye’ye karşı terörist faaliyetlerini sürdüren YPG/PYD ve PKK’Yİ terör örgütü olarak kabul etmezlerse Türkiye de Baltık planına karşı veto hakkını kullanacaktı. 
Bu nedenle bu zirveden bu konuda bir karar çıkacağını beklemediğini NATO Genel Sekreteri zaten daha önceden açıklamıştı.Nasıl çıksın ki adamlar bizi teröristlerle masaya oturtup anlaşma yapmaya zorluyorlar.
Ama Türkiye artık o eski Türkiye değil.
Vur ensesine al ağzından ekmeği dönemi bitmiştir.
Bütün haklarını sonuna kadar kullanan güçlü bir Türkiye var artık karşılarında. 
***
Televizyonların başlarında NATO zirvesini yakından takip eden vatandaşlarımız da Türkiye’nin gördüğü itibar nedeniyle son derece gurur duymuşlardır.
Şimdiye kadar hiçbir uluslararası toplantıda başımızı yere eğdirmeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ne kadar övunsek azdır.
Bence milletimizin her bir ferdinin Erdoğan’a teşekkür borcu vardır.
 
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam