YENİDEN YARGILAMANIN SONUCU « Bursa'da Meydan

5 Temmuz 2022 - 18:00

YENİDEN YARGILAMANIN SONUCU

Barolar Birliği Başkanı ile Başbakanın yaptığı görüşmeden Türkiye için önemli ve bir o kadar da tehlikeli sonucu olacak bir anlaşma çıktı. Bu anlaşma özel yetkili mahkemelerce yargılaması devam eden ve kararı kesinleşen davaların yeni baştan görülmesi ve

YENİDEN YARGILAMANIN SONUCU
Son Güncelleme :

22 Ocak 2014 - 10:55

668 views
reklam

Barolar Birliği Başkanı ile Başbakanın yaptığı görüşmeden Türkiye için önemli ve bir o kadar da tehlikeli sonucu olacak bir anlaşma çıktı. Bu anlaşma özel yetkili mahkemelerce yargılaması devam eden ve kararı kesinleşen davaların yeni baştan görülmesi ve yeniden yargılanmasına ilişkin.

Darbe anayasası olan 1982 Anayasasının hukuka aykırı şekilde kurduğu Devlet Güvenlik Mahkemeleri yıllarca ülkede çok tartışılan ve hukuka aykırı kararlar vermişti. Devlet Güvenlik mahkemelerinin kapatılmasının ardından yerine özel yetkili mahkemeler kurulmuştu. DGM’lerin yerini aynı yetkilere sahip Özel yetkili Mahkemeler aldı.

Şimdi yapılması planlanan değişiklik ile DGM’lerin yerini alan özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar yok sayılacak ve yeniden yargılama yapılacak. Bu yeniden yargılama gerek Ergenekon sanıkları gerek Balyoz davası sanıkları için tahliye yolunu açacak bir düzenleme yine birçok kişi bu mahkemelerde yargılanmış ve ceza almış olduğu için onlar içinde ümit verici bir düzenleme.

Ancak akıllarda kalan soru işareti şu ki, maden özel yetkili mahkemeler hukuksuz idi neden yıllardır bir çok asker ve sivil vatandaş bu mahkemelerde eziyete maruz kaldı, yıllarca tutuklu yargılandı. Şimdi ne değişti de özel yetkili mahkemeler bir anda aforoz edildi. Bu kararın hukuki olmadığı siyasi bir karar olduğu yaşanan süreçle alakalı olduğu herkesin hem fikir olduğu bir düşünce.

İster siyasi ister hukuki bir karar olsun Türk hukuk sistemi için çok olumlu bir gelişme olduğu kanaatindeyim.

Demokrasi ve hukuk adına çok güzel bir gelişme.Özel yetkili mahkemeler mutlaka kaldırılmalıdır.

Yalnız unutulmamalıdır ki bu değişikliğin ucu açık ve özel yetkili mahkemeler, DGM’lerin devamı niteliğinde ve bir başka deyişle DGM’ler de özel yetkili mahkemedir. Bu doğrultuda Özel yetkili mahkeme olan DGM tarafından yargılanmış ve ceza almış Abdullah Öcalan da kalkar bende yeniden yargılanmak istiyorum derse ne olacak.

Hayır sen bundan yararlanamazsın senin durumun farklı mı denilecek.

Anayasa madde 10.– Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Anayasanın bu maddesi sonucunda Abdullah Öcalan’a da yeniden yargılanma yolu açılabilir.

Benden söylemesi…

Kaldı ki,hükümette herhalde bunun bir hal çaresini düşünecektir..

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam