marmaris escort

Yerdeki logo « Bursa'da Meydan

17 Mayıs 2022 - 23:37

Yerdeki logo

Yerdeki logo
Son Güncelleme :

02 Kasım 2019 - 9:03

553 views
reklam

Logo bir simgedir. Ait olduğu yeri yazıyla değil resimle temsil eder. Logolar özel tasarlanmış ve yüzlerce tasarının içerisinden seçilmiştir. Logo sıradan bir karalama veya figür değildir.Üzerinde taşıdığı her bir çizgi,nokta ve işaret derin anlamı ve manası vardır.Bayağı değildir.Rastgele hiç değildir.Bilhassa şehirlerin logoları o şehirle özdeşleşmiş kareleri içinde barındırır.Logo ait olduğu yerin en üst dokunulmazlığına sahip cansız bir maddeden ziyade canlı bir ruh taşıdığının farkında olunmalıdır.
Bursa Büyükşehir Belediyesinin de kendine ait bir logosu vardır.Her yerde o logoyu kullanır.Zamanla insan sadece o logoyu görse ilk akla hemen Bursa Büyükşehir Belediyesi gelir.
Peki Bursa Büyükşehir Belediyesinin logosunun üzerinde ne var?
12 yıldız sanırım Avrupa Birliğini,çift minare Ulu camiyi, iki minareyi birbirine bağlayan Uludağ, Uludağ’ın altında Yeşil Türbe ve en sonra Kılıç Kalkan ekibi ile logo tamamlanıyor.Bunun yanında logoya eklenecek pek çok meşhur (Bıçak,Kestane Şekeri,Kaplıcaları vs.) kente ait özellikler mutlaka vardır.
Mesela, Konya şehri tanıtımlarında mutlaka Mevlana simgesi olur.Sahil kenarlarındaki Belediyelerde deniz,dağ ve tarımı bol olan bölgelerde daha farklı logo, sanayisi kuvvetli olan bölgelerin ayrı,hayvancığı pek yaygın olan bölge şehirlerin logoları hayvan figürlü,farklı din,mezhep ve medeniyetleri bir arada barındıran Belediyelerin logoları daha farklı farklı motifler olabilmektedir.
Asıl konumuza dönersek bu logoların içinde aynı zamanda İslami sembol niteliğini taşıyan cami,minare gibi motiflerin varoluşlarından kaynaklı logo kullanım alanlarında hassasiyet göstermek gerektiğine inanmaktayım.
Günde binlerce kişinin geçtiği,ayak bastığı kaldırımda İslami motif barındıran Bursa Büyükşehir 2013 logolu parke taşının döşenmesini en hafif tabirle gözden kaçmış, dikkatsizlik olarak dile getiriyorum.
Yerini sorarsanız Tophane sırasından Altıparmak caddesine inerken Arapşükrü ye daha gelemeden belli aralıklarla yerlere döşenmiştir.
Bu konuda ciddi hassasiyeti olduğuna inandığım Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş Bey’in orada bulunan sayı olarak fazla olmayan bu parke taşlarını söktüreceğine inancım tamdır.
İslami sembol taşıyan motif,resim,fotoğraf gelişi güzel ayak altında olacak şekilde konulmamalıdır.
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam