Yeşil Cami'nin inşasının 600.yıl armağanı! « Bursa'da Meydan

7 Ekim 2022 - 06:58

Yeşil Cami'nin inşasının 600.yıl armağanı!

Yeşil Cami'nin inşasının 600.yıl armağanı!
Son Güncelleme :

25 Aralık 2019 - 10:01

382 views

Line Tv’de yayınlanan siyaset 2015 programında bir milletvekili adayına şunu sormuştum; efendim neden piknik yapmıyorsunuz da siyaset yapıyorsunuz? Diye.
Milletvekil adayı yayın sonrası bana, “bu soruyu çok beğendim” diyerek, sorumluluğun ne kadar önemli olduğunun detaylı bir şekil de altını çizmişti.
Aslında sorumsuzlarda belki bir pay çıkarır kim bilir?
‘Sorumsuzlar kendine pay çıkarsaydı, zaten dünya daha düzenli olurdu.’
Şimdi meseleye dönecek olursak eğer, “Bursa Yeşil Camii” eserinin tanıtımı için Bursalı araştırmacı yazar Boybeyi Çelik Mudanya’da bir otele lansman için davet etmisti.
Sanayici İrfan Demirdüzen’in yayımladığı bu eserin tanıtımı ,sempozyum şeklinde gerçekleşti.
Sanayici İrfan Demirdüzen’e şunu sormak isterdim? Efendim neden para kazanmıyorsunuz? Başka işiniz yok mu? gidin eğlenin falan feşmekan diye..
Muhtemelen şöyle cevap verecekti: ” Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını değiştirirler”diye.
Etrafımda entelektüel insanlar; akademisyenler,fotoğrafçılar,iş insanları ile dolu idi.
Hiç tesettürlü insan göremedim ama çok önemli değil dedim kendi içimden; ne güzel, başı açık insanların tarihi bir camii eser tanıtımında bulunmalarından  çok fazla mutluluk duydum.
Beni tek üzen konu ise, tarihi bir camii tanıtım programında içkili servisin olması idi.
Mesele kimsenin özel hayatına müdahale etmek değildi tabiiki.
Tarihi camiiler ile kısa bir geçmişimde oldu;
Bursa’da tarihi camilerin belgeselini çekmek için yola koyulmuştum fakat tarihi camilerde görev yapan bir çok imam-hatip’in görev yaptıkları camileri hakkında bilgi sahibi olmadıkları beni çok üzmüştü, projemi farklı bir tarihe ertelemiştim.
O süreçte, 1855 yılındaki büyük deprem sonrası bazı tarihi camilerin mimarı yapısı kiliseye benzediği için araştırdığımda şu sonuca ulaşmıştım.
O dönem deprem de ölen insanlardan dolayı Müslüman usta sayısı az olduğu, Rum vb farklı ülke insanları camilerimizde çalıştığı için, camilerin özellikle dış mimari yapısı farklı bir görsellik kazanmıştı.
Fransız barok sanatı zaten farklı o tüm camilerde kullanılan süsleme sanatı idi.
Yeşil Camii tarihçesinde ise,
1414-1419 yılları arasında da inşa edilen Yeşil Cami’yi Hacı İvaz Paşa yapıyor.
Ters T  olarak inşa edilen Yeşil caminin iki yaratıcı insanı olan Sultan Çelebi Mehmet ile Hacı İvaz Paşa’nın yaptıkları bu eserde anlatılmış.
Eser, İngilizce çevirisi ile birlikte bol bol fotoğraflarla adeta Show yapılmış durumda.
İrfan Demirdüzen eser de, “eşi Fatma Demirdüzen’e,kızı Pınar Özbağcı’ya oğlu Ertan Demirdüzen’e,gelini Zümrüt Demirdüzen’e,torunları Berke,Bartu,Efe,Kaan ve Cem Demirdüzen’e armağan ettiğini yazmış.
Yine Önsöze baktığımızda eser de katkıları olan önemli isimleri de unutmamış.
Kitabın editörü Prof.Dr.Yusuf Oğuzoğlu makale yazar ve araştırmacılardan Prof.Dr.ZerenTanındı,Prof.Dr.Filiz yenişehirlioğlu,Doç.Dr.BurcuKurt,Doç.Dr.İsmail Yaşayanlar,edebiyatçı Fatih Alper Taşbaş,Mimar Mithat Kırayoğlu,sanat tarihçi Serap Tuba yılmaz ile Dilek yıldız karakaş’a teşekkür etmiş.
Ayrıca, kitabın ortaya çıkışı sırasında destek olan; Recep uyar,Emin ataç,Mehmet özaydın,Cemal kuru,Behram Meriç,Emre Taylan Kemal yazıcı,Tayyar Katrancı,Nusret Sağır,Bülent araç,Alev işbilir,Murat Ayabakan,Can önel ve Elif Ok’a müteşekkirim diyor İrfan Demirdüzen.
Biz de Bursa Yeşil cami’nin inşasının 600.yılına armağan eden Demirdüzen ailesine çok teşekkür ediyoruz.
 
 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam